Makedonya’da bütçe tartışmaları sürüyor

Makedonya’nın 2013 bütçesi hazır olmasına karşın, muhalefet partisinin hükümet yanlısı meslektaşlarıyla çıkan arbede sonrasında meclisten ihraç edilmesi ve bu sayede iktidar partisinin tartışmalı bir bütçeyi neredeyse oybirliğiyle geçirmesi sonrasında meclis karışıklık içinde bulunuyor.

 İktidardaki VMRO-DPMNE partisinin 2,4 milyar avroluk bütçeyi geçirmeye hazırlandığı 24 Aralık Pazartesi günkü meclis oturumu sırasında muhalefetteki SDSM, zor durumdaki ekonomiyi gerekçe göstererek bütçede 196 milyon avroluk kesinti yapılmasını talep etmişti.

 Muhalefet milletvekilleri 1.200’den fazla değişiklik getirerek bütçenin onaylanmasını engellemeye çalıştı. Çıkan arbede sonucu, güvenlik görevlileri Meclis Başkanı Trajko Veljanovski’yi tahliye etmek ve ardından da muhalefet milletvekillerini dışarı çıkarmak zorunda kaldı. Bütçe, 120 sandalyeli parlamentoda 64’e karşı 4 oyla geçirildi.

 Hükümet karşıtları şimdi, bütçeyi engelleme amaçlı sert taktikleri protesto etmek amacıyla sivil itaatsizlik sözü veriyor. Kendisine Gelecek için İttifak adını veren ve SDSM yönetiminden isimleri de içeren bir grup, kampanyanın ilk işareti olarak Salı günü Üsküp, Strumica, Ohrid’de yol kapatma eylemi düzenledi.

 Muhalefet protestolarına Üsküp’te ana caddelerde oluşturduğu platform’larda bugün itibariyle de devam etmektedir. SDSM lideri Branko Tsırvenkovski, son yaptığı basın açıklamasında Cumartesi iktidar partisi VMRO DPMNE genel merkezi önünde protesto düzenleyeceğiz diyen Tsırvenkovski, nihai amacımız Anayasal düzeni geri getirmek olduğunu ifade etti.

(TUİÇ Akademi, Yenibalkan, Sondakika.com)

Rıza KARATAŞ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...