Makedonya’da bütçe tartışmaları sürüyor

Makedonya’nın 2013 bütçesi hazır olmasına karşın, muhalefet partisinin hükümet yanlısı meslektaşlarıyla çıkan arbede sonrasında meclisten ihraç edilmesi ve bu sayede iktidar partisinin tartışmalı bir bütçeyi neredeyse oybirliğiyle geçirmesi sonrasında meclis karışıklık içinde bulunuyor.

 İktidardaki VMRO-DPMNE partisinin 2,4 milyar avroluk bütçeyi geçirmeye hazırlandığı 24 Aralık Pazartesi günkü meclis oturumu sırasında muhalefetteki SDSM, zor durumdaki ekonomiyi gerekçe göstererek bütçede 196 milyon avroluk kesinti yapılmasını talep etmişti.

 Muhalefet milletvekilleri 1.200’den fazla değişiklik getirerek bütçenin onaylanmasını engellemeye çalıştı. Çıkan arbede sonucu, güvenlik görevlileri Meclis Başkanı Trajko Veljanovski’yi tahliye etmek ve ardından da muhalefet milletvekillerini dışarı çıkarmak zorunda kaldı. Bütçe, 120 sandalyeli parlamentoda 64’e karşı 4 oyla geçirildi.

 Hükümet karşıtları şimdi, bütçeyi engelleme amaçlı sert taktikleri protesto etmek amacıyla sivil itaatsizlik sözü veriyor. Kendisine Gelecek için İttifak adını veren ve SDSM yönetiminden isimleri de içeren bir grup, kampanyanın ilk işareti olarak Salı günü Üsküp, Strumica, Ohrid’de yol kapatma eylemi düzenledi.

 Muhalefet protestolarına Üsküp’te ana caddelerde oluşturduğu platform’larda bugün itibariyle de devam etmektedir. SDSM lideri Branko Tsırvenkovski, son yaptığı basın açıklamasında Cumartesi iktidar partisi VMRO DPMNE genel merkezi önünde protesto düzenleyeceğiz diyen Tsırvenkovski, nihai amacımız Anayasal düzeni geri getirmek olduğunu ifade etti.

(TUİÇ Akademi, Yenibalkan, Sondakika.com)

Rıza KARATAŞ

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,635TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...