Makedonya’da Etnik Gerilim

0
80

Hükümlü savaş suçlusu Johan Tarculovski’nin ülkesine dönmesi, 2001 yılındaki etnik Arnavut ayaklanmasının tekrar hatırlanmasını sağladı. Tarculovski, Lahey mahkemesi tarafından Ljuboten’deki bir polis operasyonu sırasında üç etnik Arnavut’un öldürülmesiyle ilgili olarak suçlu bulunmuştu. Tarculovski, 2001 yılındaki ayaklanmalarla ilgili olarak hüküm giyen tek kişiydi. Tarculovski, 12 senelik hapis cezasının sekiz senesini çektikten sonra geçtiğimiz hafta Üsküp’te kahraman gibi karşılandı. Üsküp’te gerçekleşen kutlamalarda, Johann Tarculovski’ye Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de katıldı.

 

Bu durum Arnavutlar arasında Makedonlara karşı bir güvensizlik ve kızgınlığa yol açmaktır. Arnavutların bu durumuna ülke genelinin çoğu tepkisiz kalacağını düşünüyor çünkü kamuoyu Arnavutlarında Arnavut bayrağının 100. Yılını Üsküp’te coşkuyla kutladığını ve bir sıkıntının yaşanmadığı örnek gösteriyorlar.

Sponsorlu

Ülkede zaten var olan Arnavut, Makedon sıkıntısını artmasından korkulmaktadır. Makedon Arnavut sorunun çözülmesi ülke yararı sağlarken bunların yapılması ve araya nifak tohumları serpilmesini merakla izliyoruz.      

(TUİÇAkademi, dnevnik.com.mk, setimes.com)

TUİÇ BALKAM

 Rıza Karataş

 

 

Makedonya

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here