Makedonyalı Boşnaklar Yeni Parti Kurdu

0
131

Başkent Üsküp’te yeni kurulan Boşnak Demokrat Birliğinin Kurucu Meclis toplantısı düzenlendi.
Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te yeni kurulan Boşnak Demokrat Birliğinin 24 Mart Cumartesi günü kurucu meclis toplantısı gerçekleştirildi. Makedonya’nın farklı bölgelerinden Boşnaklar katılım gösterdi ve farklı bölgelerden gelen Boşnaklar tarafından, Boşnak Demokrat Birliği başkanlığına, oy birliğiyle Munir Kolaşinac seçildi. Boşnak Demokrat Birliğinin kurucu meclis toplantısında 99 delege oy kullandı.
Kontinental Otel’de düzenlenen toplantıda, partinin tüzüğü onaylanıp, merkez meclis ve yönetim kurulu üyeleri de seçildi.
Delegelere ve halka hitap eden Boşnak Demokrat Birliği Başkanı Munir Kolaşinac, “Yeni partinin, toplumdaki farklılıkları kabul ederek, toplum ve bireyden önceki gelenek, özgürlük ve yükümlülüklere saygı göstererek, kimseyi tehlikeye atmadan hakikat ve adalet için çaba gösterecektir.” dedi.

Boşnak Demokrat Birliğinin, Makedonya’daki Boşnakların eğitim hakkının tam olarak uygulanması için çaba sarf edeceğini belirten Kolaşinac, Boşnakların ve Makedonya Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm halkların ve toplulukların kültürel, maddi ve manevi mirasının korunması için mücadele edeceklerini belirtti.

Boşnaklar, Makedonya’da anayasal olarak tanınan bir etnik topluluktur. 2002 yılında yapılan nüfus sayımına göre, Makedonya topraklarında yaklaşık 17.018 Boşnak ya da ülkede toplam nüfusun yaklaşık % 0,84’ünde yaşamaktadır. Makedonyalı Boşnaklar iş bulma konusunda, eğitim imkanlarının sağlanması konusunda, uzun yıllardan beridir zorluklar çekmektedirler. Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te kurulan Boşnak Demokrat Partisinin; Boşnakların eğitim, iş bulma ve bunun gibi birçok konuda önünün açılacağının aynı zamanda sadece Boşnaklara değil etnik tüm grupları olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz. Makedonya içinde olumlu sonuçlar doğuracağı beklenen partinin, Makedonya’nın Avrupa Atlantik Bütünleşme Süreci’ne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

KAYNAK:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here