Maleeha Lodhi, BM’de “Nükleer Çifte Standartı” Eleştirdi

 Pakistan’ın Birleşmiş Milletler temsilcisi Maleeha Lodhi, bazı nükleer silah devletlerinin nükleer silahların yayılmasını önleme vaazını vererek envanterlerini iyileştirme ve modernleştirme niyetinde olduklarını söyledi.

 Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Komisyonu’nun (UNDC) yıllık toplantısında konuşan Büyükelçi Lodhi, bu “nükleer ikili söylem” e dikkat çekerek, temel uyuşmazlıkları çözmeksizin, nükleer ve füze kısıtlamalarına ilişkin tedbirleri kabul etmeden ve konvansiyonel güç dengesini kurumsallaştırmadan Güney Asya’daki barış ve istikrarın sağlanamayacağını söyledi.

 Lodhi konuşmasında “Tutumumuz, kısıtlama, sorumluluk ve Güney Asya’da bir silahlanma yarışından kaçınma ile tanımlanmaya devam ediyor” dedi.

 Büyükelçi Lodhi, “Bazıları için ayrımcı feragatlerin verilmesi ve güç veya kâr nedenleri için istisnai tavır alınmasıydı ve bunların hepsi nükleer çifte standart oluşturuyordu ve barışçıl amaçlarla kullanılmak üzere askeri amaçlarla kullanılacak materyallerin saptırılması riskini arttırdı.”dedi. Ayrıca, “özellikle Güney Asya” daki birçok devletin bu politikaları sürdürmeye devam ettiğini, askeri harcamaların arttığını ve konvansiyonel silah stoklarının genişlediğini kaydetti.  ” Pakistan, Güney Asya’yı bu tür silahlardan arındırmak için bir dizi öneri yaptı ancak hiçbiri olumlu bir yanıt almadı” dedi.

 Büyükelçi Lodhi, “Günümüzde öngörülmekte olduğu gibi, yalnızca bir anlaşma statükoyu kalıcı dezavantaja düşürecek ve Güney Asya’daki stratejik istikrarı olumsuz yönde etkileyecektir” dedi. Büyükelçi Lodhi, delegelere Pakistan’ın uluslararası ihraç kontrol organlarının bir parçası olmak için gerekli yeterliliklere ve uzmanlığa sahip olduğunu ve bu nedenle ilk adım olarak Nükleer Tedarikçiler Grubuna (NSG) üye olmaya çalıştığını bildirdi.

 “NSG, NPT dışındaki ülkelerin üyeliğinin hukuki, teknik ve politik yönlerini görüşürken, NPT üyesi olmayan başvuranların Grubun üyeliği için eşit muamele görmesini sağlayan şeffaf, objektif ve ayrımcı olmayan bir kriter belirlemeli ve bunlara uymalı. “dedi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...