Maliki’den Hükümete 100 Gün Süre

Olağanüstü bakanlar kurulu toplantısından sonra yayımlanan bildiride, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin hükümete 100 gün süre tanıdığı, bakanların görevlerindeki başarı ve başarısızlıklarının değerlendirileceği bu sürenin ardından bir sonuca varılacağı belirtildi. Bildiride, bu sonuca göre bazı değişikliklerin olacağı da kaydedildi. Maliki’nin ayrıca, yolsuzlukla mücadele yöntemlerine ilişkin açıklama yaptığı, bakanlara bakanlıklarında olan bitenden sorumlu oldukları uyarısında bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Babil Valisi istifa etti. Vali Salman El Zargani, düzenlediği basın toplantısında, özellikle yol ve köprü inşası gibi bazı projeleri yürütmeyi engelleyen teknik sorunlar ve kamu hizmetlerinin zayıflığı nedeniyle istifa etme kararı aldığını açıkladı. Zargani, il meclis başkanları ile uyum sağlanamadığını da söyledi.

Bölge konseyi, 6 aydır bazı projelerin hayata geçirilmesinde ve yolsuzlukla mücadelede yavaş davranması nedeniyle Zargani’nin istifasını istiyordu. Nuri El Maliki’nin listesinden 2009’da seçilen Zargani, gösterilerin başladığı aybaşından bu yana istifa eden 3. vali oldu. Vassit ve Basra valileri de gösterilerden sonra istifa etmişti

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...