“Medeniyetler İttifakı Yol Ayrımında mı? Avrupa’da Yükselen Yabancı Düşmanlığı, Irkçılık ve İslamofobi “ Sempozyumu

SDE’de 16 Şubat 2012 Perşembe günü saat 10.00’da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katılımıyla, “Medeniyetler İttifakı Yol Ayrımında mı? Avrupa’da Yükselen Yabancı Düşmanlığı, Irkçılık ve İslamofobi” Sempozyumu gerçekleştirilecektir…

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte uluslararası sistemde meydana gelen değişimler, “Tarihin Sonu” ve “Medeniyetler Çatışması” gibi yeni yaklaşımlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu yaklaşımların yanı sıra ortaya çıkan Medeniyetler İttifakı projesiyle toplumsal çatışma odaklı bakış açılarından toplumsal barışın ve refahın geliştirilmesine yönelik bir perspektife geçilmesi hedeflenmektedir. Türkiye’nin öncü rol üstlendiği bu projenin temel amaçları çeşitliliğin tanınması, kültürler arası etkileşimin artırılması, dinsel hoşgörünün benimsenmesi ve toplumlar arası diyaloğun geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede toplumsal barışın aracı olarak siyasetin yeniden düşünülmesi önem taşımaktadır. 

11 Eylül sonrasında tırmanışa geçen çatışmacı yaklaşımlar Avrupa’yı derinden etkilemiştir. Avrupa’daki aşırılıkçı ve radikal eğilimlerin artmasıyla ortaya çıkan içe kapanmacı yaklaşımlar toplumsal seviyede İslam korkusu, göçmen karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı gibi unsurlar üzerinden ortaya çıkmıştır. Bu ortamda nefret ve korku temelli bir bakış açısıyla şekillenen “öteki” tanımı bir tehdit ve şiddet ifadesi haline gelmiştir. Evrensel değerlere bağlı demokratik sistemler açısından önemli bir soruna işaret eden bu durum, Avrupa projesinin ötekiler üzerinden sınandığı bir döneme karşılık gelmektedir.

Yukarıda sözü edilen gündemin tartışılması amacıyla SDE tarafından ekte programı yer alan “Medeniyetler İttifakı Yol Ayrımında mı? Avrupa’da Yükselen Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve İslamofobi Sempozyumu” düzenlenecektir. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay’ın teşrifleriyle onurlandıracağı toplantıya katılımınızı bekliyoruz.

 

Prof. Dr. Yasin Aktay

SDE Başkanı

 

“Medeniyetler İttifakı Yol Ayrımında mı? Avrupa’da Yükselen Yabancı Düşmanlığı, Irkçılık ve İslamofobi “ adlı sempozyumun programı ve davetiyesi için tıklayınız…

Sosyal Medyada Paylaş

Önceki İçerikSuriye ve Beşar Esad
Sonraki İçerikArap Baharı! Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...