Medvedev İstedi Putin’in Yardımcısı İstifa Etti

0
103

 Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ülkenin en büyük petrol şirketi Rosneft’in başkanlık koltuğunu bıraktı. Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu’nun Rusya eş başkanlığını da yapan Seçin, Başbakan Vladimir Putin’e yakınlığı ile biliniyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hükümet üyeleri ve Kremlin idaresinde yer alan görevlilerin 1 Temmuz’a kadar devlet şirketlerindeki görevlerinden ayrılmasını istemişti. Seçin’in görevden ayrılışı ile ilgili açıklama Rosneft tarafından duyrulurken, Rusya Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Aleksander Nekipelov Rosneft’e vekil başkan olarak seçildi. Medvedev daha önce yaptığı açıklamada Rosneft ve diğer devlet şirketlerinin teknolojik yenilenme ve modernizasyon çalışmalarında çok yavaş oldukları gerekçesi ile sert bir şekilde eleştirmişti.

Kremlin’den yapılan duyuruda Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Rusya Başbakanı Putin’e hükümet üyelerinin devlet şirketlerinin yönetiminden ayrılmaları için 1 Temmuz’a kadar süre tanımıştı. Putin’in devlet şirketleri üzerindeki etkisini zayıflatacak girişim, 2012 devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Medvedev ve Putin arasındaki rekabetin işareti olarak değerlendiriliyor.

Sponsorlu

Rusya’da yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik alınacak önlemleri içeren bir açıklama yayınlayan Kremlin, yatırım alanında devlete ait şirketlerin aşırı etkisini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Putin’i görevlendiren Medvedev, 2011-2013 döneminde özelleştirilmesi planlanan devlet şirketleri ile ilgili bir zaman çizelgesinin 15 Mayıs’a kadar tespit edilmesini de istemişti. 1 Temmuz’a kadar devlet şirketlerinin mali yapıları ve ihaleleri ile ilgili şeffaf yapıların oluşturulmasını isteyen Rusya lideri, devlet şirketlerinin yönetim kurullarından bakan, başbakan yardımcıları ve Kremlin idaresinde bulunan yöneticilerin çıkartılmasını ve bağımsız yönetim kurullarının oluşturulmasını talep etti. Kremlin ekonomi danışmanlarından Arkadi Dvorkoviç daha önce yaptığı değerlendirmede hükümet üyelerinin artık devlet şirketlerinde yer almasının doğru olmayacağına dikkat çekmiş, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin’in devlete ait yatırım bankası VTB’nin başkanlığından ayrılması gerektiğini söylemişti. Ulaştırma Bakanı İgor Levitin’in Rus havayolu şirketi Aeroflot’un başkanlığına devam etmesine sıcak bakılırken Seçin’in Rosneft’ten ayrılması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Alınan önlemlerin kozmetik iyileştirme olarak değerlendiren yetkililer, hükümetin devlet şirketlerinde karar aşamasında etkin olmaya devam edeceğini savunuyor.

(tuicakademi, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here