Mısır Hükümeti: Bir Buçuk Yılda Üç Revizyon

0
155

 Eylül 2015’te göreve gelen Mısır Başbakanı Şerif İsmail’in bir buçuk yıllık sürede kabinede üç defa revizyona gitmesi ve yeni atamalarla ilgili bazı iddialar kamuoyunda hükümetin geleceğini sorgulatmaya başladı. Mısır’da 9 bakanı kapsayan kabine değişikliği yapıldı. Yatırım, tedarik, reform ve planlama gibi ekonomi ağırlıklı bakanların değiştirilmesi, ülke ekonomisinin kriz yaşamasının göstergelerinden birisiydi.

 Başbakan İsmail’in yeni kabinenin onayı nedeniyle mecliste yaptığı konuşmada bakanlıklara atama için 50 kişi ile görüştüğünü, bunlardan 15’inin bakanlık teklifini reddettiğini söyledi.

 Meclis Başkanı Ali Abdulal’in “Adaylar bakanlık teklifini neden reddetti?” sorusuna İsmail’in, “4 adayın maddi sebepleri gerekçe gösterdiğini” söylemesi ise kamuoyunda dikkat çekti. Bazı köşe yazarları bakanların maaşını yorumlamaya başladı.

 Tedarik ve İç Ticaret Bakanlığına Şeyh’in yerine gelen Ali Musilhi  tartışma konusu oldu. Başbakan İsmail, Meclis Ekonomi Komisyonu Başkanı Ali Musilhi’yi bu göreve getirdi.

Sponsorlu

 Hüsnü Mübarek döneminin önemli isimlerinden Musilhi’nin bakanlığa atanması, özellikle 25 Ocak Devrimi destekçileri ve aktivistler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Musilhi, 2005 yılından Mübarek’in devrildiği Şubat 2011’e kadar Sosyal Dayanışma Bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Merve Uzar – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/misir-hukumeti-bir-bucuk-yilda-uc-revizyon/751776
  • http://www.timeturk.com/misir-hukumeti-kabinede-bir-kere-daha-degisiklik-yapti/haber-491801

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here