Mısır Hükümetinden ABD’ye Kınama

0
30

Mısır hükümetinden ABD’ye kınama. ABD’yi, Ortadoğu’daki müttefikine kendi isteklerini zorla kabul ettirmeye çalışmakla suçladı.

Geçtiğimiz günlerde ABD yöneticileri ve Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs’in açıklamalarında, Mısır’daki geçiş sürecinin hızlanmasını ve somut adımlar atılmasını beklediğini açıkladılar. Gibbs, Mısır hükümetini eleştirerek, halkın taleplerinin henüz yerine getirilmediğini açıkladı.

Sponsorlu

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ise, ABD’nin PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD yöneticilerinin Mısır’daki duruma ilişkin yaptıkları son açıklamaları sert bir dille kınadı.

Geyt, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın herhangi bir suçlama olmadan kişileri tutuklama hakkı tanıyan olağan üstü hal yasasının derhal iptal edilmesini istemesi karşısında çok şaşırdığını söyledi. Geyt, Mısırda istikrarın sağlanması için zamana ihtiyaç olduğunu savundu.

Ayrıca Mısır ulusal medyası tarafında yapılan bir röportajda Geyt, anayasayı ve ulusal güvenliği sağlamak zorunda olduklarını söyledi. Eğer bunu yapmamaları durumunda, Mısır’da son derece ciddi olayların meydana geleceğini sözlerine ekledi.

Mısır’da Protestolara Doktorlar ve Tıp Öğrencileri de Katılıyor

Binlerce Mısırlı doktor ve tıp öğrencisi Tahrir Meydanındaki protestolara katılacağını söylerken protestolar 17. gününde yeni bir ivme kazanarak devam ediyor. Buna bağlı olarak da Başkanlık Sarayı dahil önemli devlet binalarında güvenlik önlemleri arttırılıyor.

Başkent sokaklarında sayıları artan göstericilerle birlikte askeri kuvvetler de çoğalıyor ve askerlerin tarafsız pozisyonunu daha ne kadar sürdüreceği merak konusu.

 

(tuicakademi, worldnews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here