Mısır İle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Arasında Anlaşma İmzalandı

0
163

 Mısır yönetimi ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında, GKRY Maliye Bakanlığında  bir dizi anlaşma ve işbirliği memorandumu imzalandı.

 İmzalanan anlaşmalar, Kıbrıs-Mısır Hükümetler Arası Komite 2. Zirvesi Protokolü, çalışma alanındaki işbirliği anlaşması, kültürel mirasın korunmasıyla ilgili işbirliği anlaşması, yatırım ilişkilerinin karşılıklı geliştirilmesine yönelik işbirliği memorandumu, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası ile Mısır İşadamları Derneği arasında işbirliği memorandumu oldu.

 Anlaşmada hazır bulunan Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Harris Georgiades ve Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr, iki ülkenin stratejik ortaklığına vurgu yaparak, bugünkü anlaşmaların iki ülke ilişkilerini daha fazla güçlendirdiğini belirttiler.

 Rum bakan Georgiades konuya ilişkin açıklamasında Mısır’la işbirliğinin güçlendirilmesi için temasların artırılacağını ifade ederek bu anlaşmaların önemli adımlar olduğunu belirtti.

Sponsorlu

 GKRY Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriades ise, kültürel mirasın korunması yönünde imzalanan anlaşmaya değinerek iki ülkenin kültürel miras konusuna yapacağı katkıdan söz etti.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here