Mısır Seçimleri

Mısır’ın yeni Cumhurbaşkanı; Müslüman kardeşlerin Hürriyet ve Adalet Partisi’nin adayı Muhammet Mursi oyların % 52’sini alarak -yaklaşık olarak 13 milyon oy- seçimin galibi oldu. En yakın adayı ise Ahmet Şefik ise % 48 oy oranı ile yaklaşık (12 milyon) oy alan Ahmet Şefik bir milyon oy farkla seçime mağlup olmuştur.

Müslüman kardeşlerin, Hürriyet ve Adalet Partisi, resmi olmayan sonuçlara göre, asıl ve resmi sonuçların perşembe günü açıklanacağını beklemeden “Cumhurbaşkanlığını” ilan etmiştir, Mısır’ın ilk seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olma unvanına da erişmiş oldu. Otuz yıllık baskıcı ve demir yumruğun rejimini bir anlamda sona erdirmiştir. Her ne kadar seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olsa da hala askeri rejimin ve gölgesinin varlığını Mısır’da görmemiz mümkündür.

Muhammet Mursi, resmi olmayan sonuçlara göre, şuan Mısır Cumhurbaşkanı; ilk basın toplantısında ve açıklamasında Mısır halkına teşekkür ve selamlamasıydı, “Kardeşlerim” diye konuşmasına başlaması, birlik ve beraberliği öne çıkarması tüm Mısır halkı için, “bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah’a hamd olsun. Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır’ı inşa edeceğiz. Mısır devrimi sırasında hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlı, şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum”, diye başarısını tüm Mısır halkıyla  paylaşmış oldu.

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olması gibi, seçimlerin hemen ardından meclisin fes edilmesi ve anayasanın olmaması ülkenin nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini hala koruyor. Devrimin ardından özgürlüğün; benimsendiği, önemsendiği ülkede, gençler ve özgürlük yandaşları tahrir meydanın ve öneminin gerçekleşmesini isyan nedeniyle ekonominin zayıfladığı ülkede Muhammet Mursi tahrir meydanındaki sese  kulak vermelidir.

Muhammet Mursi’yi seçme nedenlerinden biride, Muhammet Mursi’ye dışarıdan dış güçlerin vereceği destek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin vaatleri, ekonomik açıdan milyar dolarlık destekler, hem Mısır’ı kendine daha fazla bağlayacak, hem de  kontrolünü eskisi gibi ve dolaylı olaraktan yine sağlayacaktır.

 

İbrahim Taşkıran

Araştırmacı

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...