Mısır’da Şefik İsyanı

Mısır’da geçtiğimiz hafta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçları dün Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Kesin sonuçların açıklanmasının ardından cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabbahi yanlılarının da bulunduğu binlerce kişi Tahrir Meydanı’na yürüyerek protesto gösterisi yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’ye karşı yarışacak eski başbakanlardan Ahmed Şefik’in seçim bürosu ateşe verildi.

Başkent Kahire’de Tahrir Meydanı’nda ellerinde Mısır bayrakları taşıyan ve seçime hile karıştırıldığını iddia eden göstericiler, ”Değişen bir şey yok, Şefik’te hile çok”, ”Mübarek neyse Şefik de o”, ”Ne döküntüler ne İhvan, işte devrim işte meydan” ve ”Tantavi doğru söyle seçime hile karıştırdın mı” sloganları attı.

 Göstericiler, ”İskenderiye son sözünü söyledi”, ”Hamdin cumhurbaşkanı” ve ”Askeri rejim yıkılacak” yönünde sloganlar attı.

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, ilk turda en yüksek oyu alan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin adayı Muhammed Mursi ile Mübarek döneminin son başbakanı Ahmet Şefik arasında 16-17 Haziran’da yapılacak.

Kesin sonuçların dün ilan edilmesinin ardından seçimin birinci turunu üçüncü olarak tamamlayan Hamdin Sabbahi seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüş ve ikinci turda hiçbir adaya destek vermeyeceğini açıklamıştı. Seçimin dördüncüsü bağımsız Abdulmunim Ebu’l-Futuh da seçim sonuçlarını tanımadığını belirtmişti.

(Ntvmsnbc-tuicakademi)

 

Eylül Yergal

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

47,976BeğenenlerBeğen
6,530TakipçilerTakip Et
8,612TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

ABD’de Kürtaj Krizi: Roe V. Wade

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi 24 Haziran Cuma günü,...

Gençlik Dernekleri Tanınsın!

Sivil toplum; bireysel çıkarlardan çok kamusal amaçları hedefleyen, çoğulcu...

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...