Mısır’da Şefik İsyanı

Mısır’da geçtiğimiz hafta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçları dün Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Kesin sonuçların açıklanmasının ardından cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabbahi yanlılarının da bulunduğu binlerce kişi Tahrir Meydanı’na yürüyerek protesto gösterisi yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’ye karşı yarışacak eski başbakanlardan Ahmed Şefik’in seçim bürosu ateşe verildi.

Başkent Kahire’de Tahrir Meydanı’nda ellerinde Mısır bayrakları taşıyan ve seçime hile karıştırıldığını iddia eden göstericiler, ”Değişen bir şey yok, Şefik’te hile çok”, ”Mübarek neyse Şefik de o”, ”Ne döküntüler ne İhvan, işte devrim işte meydan” ve ”Tantavi doğru söyle seçime hile karıştırdın mı” sloganları attı.

 Göstericiler, ”İskenderiye son sözünü söyledi”, ”Hamdin cumhurbaşkanı” ve ”Askeri rejim yıkılacak” yönünde sloganlar attı.

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, ilk turda en yüksek oyu alan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin adayı Muhammed Mursi ile Mübarek döneminin son başbakanı Ahmet Şefik arasında 16-17 Haziran’da yapılacak.

Kesin sonuçların dün ilan edilmesinin ardından seçimin birinci turunu üçüncü olarak tamamlayan Hamdin Sabbahi seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüş ve ikinci turda hiçbir adaya destek vermeyeceğini açıklamıştı. Seçimin dördüncüsü bağımsız Abdulmunim Ebu’l-Futuh da seçim sonuçlarını tanımadığını belirtmişti.

(Ntvmsnbc-tuicakademi)

 

Eylül Yergal

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...