‘Mısır’da Yeni Anayasa Taslağı 10 Günde Hazır Olacak’

0
57

Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifasından sonra yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey, yeni anayasa taslağının 10 gün içinde hazırlanacağını açıkladı. Konsey’in açıklamasında taslak için emekli hukukçulardan bir komisyon oluşturulduğu belirtildi.

Yüksek Askeri Konsey, anayasa taslağının halkoyuna sunulacağını açıkladı. Sekiz kişilik anayasa komisyonunda yasaklı Müslüman Kardeşler hareketinin bir üyesi de yer alıyor. Ülkenin önde gelen hukukçularından biri olarak bilinen Tarık el Bişri başkanlığındaki komisyondan, eski anayasa hükümlerinin, demokrasiyi güvence altına alacak ve seçimlere halel getirmeyecek şekilde değiştirmesi istenmişti.

Sponsorlu

Kahire’de bulunan BBC muhabiri Jon Leyne, ordunun, yönetimi bir an önce sivil idareye devretme sözü verdiğini anımsatarak, “Bu sözlerini tutuyorlar gibi görünüyorlar” diyor. Leyne, askerlerin bu konuda hızlı adım atmasının muhalefetin endişelerini giderebileceğine dikkat çekerek ancak bazı kesimlerin reformların aceleye getirilmesinden kaygı duyduklarını söylüyor.
Bu arada, ordu, ülke genelinde devam eden grevlere son verilmesi çağrısında bulundu. İş bırakma eylemleri, üç hafta süren protestolar sırasında durma noktasına gelen ekonomiyi daha da zora sokuyor.

(tuicakademi, bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here