Moskova’daki Gösteriye Polis Engeli

Rusya’nın başkenti Moskova’da hükümeti protesto eden onlarca kişi gözaltına alındı. Adına Öfke Günü verilen gösteriye müdahale eden polis, protestocuları apar topar gözaltına aldı. Gösteriye katılanlar, cezaevinde mahkûmiyeti devam eden Left Front Hareketi lideri Sergey Udaltsov’un serbest bırakılması yönünde sloganlar attı.

Genel Seçim öncesi bu tip gösteriler ve muhalif kesimden gelen tepkileri hükümeti zor durumda bırakıyor. Bir göstericiye düşünceleri sorulduğunda  “Rus hükümeti seçim öncesi verdiği sözlerin hiç birini yerine getirmedi. Bence, ülkeyi dönüştürecek, yeni bir dinamizm getirecek bir partinin iktidara gelmesi gerekiyor. İçinde bulunduğumuz bu durumdan bizi kurtarmalı.” şeklinde cevap vermesi de otoriteler tarafından, seçim öncesi Rusya’da halkın yeni bir iktidar beklentisinin de azımsanmayacak derecede olduğunu yönünden yorumlanmakta.

Uluslararası af örgütü, Rusya’yı muhalif görüşleri bastırmak ve hükümet karşıtı gösterilere izin vermemekle eleştiriyor. Bilindiği üzere Rusya’da muhalif kesimler, ülkede İfade ve toplantı özgürlüğü ile sansüre son verilmesi talepleriyle sık sık bir araya geliyor.

 

(tuicakademi // euronews) Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...