Muhalifler Adım Adım Trablus’a İlerliyor

Libya’daki çatışmalarda muhalifler atağa geçti.  İki kasabayı ele geçiren muhalifler başkent Trablus’a biraz daha yaklaştı. Libya’da Kaddafi yönetimine karşı savaşan muhalifler bir ay sonra ilk defa ilerleme sağlayan muhalifler saatler süren çatışmaların sonrasında, Gualiş ve Kikla kasabalarını ele geçirmeyi başardı. Çatışmalar sonunda Kaddafi’ye bağlı bazı askerler de muhalifler tarafından yakalandı. Libya’da haftalardır kilitlenen çatışmalarda muhaliflerin bu ilerleyişi önemli olarak niteleniyor. Zira muhalifler Kaddafi’nin kalesi başkent Trablus’a 100 kilometre kadar yaklaştılar.

Çatışmalarda 4 muhalifin öldüğü, 17’sinin de yaralandığı belirtiliyor. Muhaliflerin ayrıca liman kenti Misrata civarında da bazı ilerlemeler sağladıkları kaydediliyor.

Muhaliflerin şimdi de Trablus’a giden ana yolu kontrol eden Garyan kasabasını ele geçirmeyi amaçlıyor.

Bu arada Kaddafi yönetimi ile muhaliflerin arasında halen yürütülmekte olan görüşmelerin Ağustos öncesine kadar bir sonuca ulaşabileceği açıklaması geldi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Kaim, Ramazan ayı başlamadan önce bir çözümün ortaya çıkabileceğini kaydetti. Şubat ayından bu yana devam eden çatışmalarda muhalifler ülkenin doğusunu kontrol ederken, Kaddafi güçleri Batı’nın önemli bir bölümünü denetim altında bulunduruyor.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...