Muhalifler Kaddafi’nin Memleketini Kuşattı

0
67

Libya’daki geçici yönetime bağlı güçler, devrik lider Muammer Kaddafi’nin memleketi Sirte’ye girdi.

Ulusal Geçiş Konseyi’nin sözcüsü Ali Gilivan, Kaddafi’ye bağlı güçlerin savunma hattını aştıklarını ancak kent içinde ağır bir direnişle karşılaştıklarını söyledi.

Sözcü, Misrata’dan gelen iki taburun, kent merkezine 8-10 kilometre yaklaştıklarını söyledi. Gilivan keskin nişancıların ve özel birliklerin direnişi nedeniyle yaralıların tedavisi için birkaç kilometre geri çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Sponsorlu

Binlerce Gönüllü Hazır

Kaddafi’nin sözcüsü Musa İbrahim ise bir Suriye kanalına, “binlerce gönüllünün Libya’yı Ulusal Geçiş Konseyi’nden kurtarmaya hazır olduğunu” söyledi.

İbrahim, telefonla yaptığı açıklamada, “Biz güçlüyüz. Tüm Libya’yı kurtaracak gücümüz ve planlarımız var” dedi.

Libya’da Mart ayında Kaddafi’ye karşı ayaklanan ve NATO’dan hava desteği alan muhalifler başkent Trablus dâhil ülkenin büyük bir bölümünü denetimi altında bulunduruyor.

Sirte, Kaddafi’ye bağlı güçlerin elinde kalan az sayıdaki yerleşim yerinden biri.

Kaddafi’nin nerede olduğu ise hala bilinmiyor. Ancak Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdül Celil, BBC’ye Kaddafi’nin ülkenin güneyinde olduğunu ve intikam saldırıları planladığını söylemişti.

Altınları Geri Alma Çabası

Bu arada Ulusal Geçiş Konseyi Libya’dan kaçırıldığı öne sürülen altınların geri alınması konusunda temaslarda bulunmak üzere komşu ülke Nijer’e bugün bir heyet gönderiyor.

Perşembe günü İngiltere Başbakanı David Cameron’la birlikte Trablus’a giden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de Nijerli liderlerle görüşmeler yapacağı belirtiliyor.

Kaddafi’nin yakın çevresindeki en az 36 kişinin Cezayir ve Nijer’e kaçtığı ve giderken ülkenin altınlarını da kaçırdıkları öne sürülüyor. Bu kişiler arasında Kaddafi’nin eşi ve dört çocuğuyla generaller de bulunuyor.

 

(tuicakademi-BBC-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here