Musul’un Doğusu DEAŞ’tan Kurtarıldı.

0
140

 Musul’u DEAŞ’ın elinden kurtarmak amacıyla 17 Ekim’de operasyon başlatan Irak ordusu, Dicle Nehri’nin ikiye böldüğü Musul’un doğusunun tamamını kontrol altına aldığını açıkladı.

 

 İbadi, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “Musul’un doğusunun tamamı DEAŞ’tan kurtarıldı. Güvenlik güçlerini, Musul’un batısını da kurtarmaları için hızlıca harekete geçmeleri çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Sponsorlu

 Musul’un doğusunun tamamen Irak ordusunun hakimiyeti altına girdiğini duyuran El İbadi, bunun Irak silahlı kuvvetleri adına büyük bir başarı olduğunu söyledi. Ancak Al Jazeera’dan edinilen bilgilere göre Arabi, Bisan, Raşidiye ve Cumhurbaşkanlığı Sarayları bölgeleri hala örgütün elinde olduğu öne sürüldü.

 

 Başbakan Haydar İbadi bundan sonraki adımda DEAŞ kontrolündeki Musul’un batısı için harekat hazırlığı içerisinde olduklarını ve ABD Başkanı Donald Trump döneminde Washington yönetiminin kendilerine daha fazla destek vereceğini taahhüt ettiğini ifade etti.

 

 Ordu yetkilileri tarafından terör örgütünün Musul’un batı yakasındaki birçok yolu kapattığını, bölgede tüneller kazdığını ve Bab et-Tub bölgesinde de yollara beton bloklar yerleştirdiği de belirtildi.

Merve Uzar – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here