NAFTA Görüşmelerinin En İyi Haftası

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması üzerine yapılan görüşmelerle ilgili Meksikalı yetkililer yeni açıklamalar yaptı.Hala daha belirsizliğini sürdüren konuların dışında, 1 Mayıs’a kadar sözleşme üzerinde yeterince gelişme kaydedilmezse Trump yönetiminin alüminyum ve çelik üzerine yaptırımlar uygulanacağını söylemesi meselelerin daha da karmaşık bir hal almasını sağlamışıtı.

Trump yönetimi geçtiğimiz yıl, NAFTA anlaşması da dahil olmak üzere 14 anlaşmayı gözden geçirmek ve kamu alım politikalarını ABD’li şirketlerin yararına olacak şekilde tekrar ele almak için yeni başkanlık kararnameleri çıkarmıştı ve NAFTA anlaşması üzerine, ülkeler arasında görüşmeler başlamıştı.

Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray,  son açıklamalarında anlaşma üzerine yapılan görüşmelerde bu hafta oldukça iyi gelişmeler yaşandığını ve görüşmelerin sonuçlanmaya oldukça yakın olduğunu söyledi.Hem ABD hem de Meksikalı ekonomi ile ilgilenen üst düzey yöneticiler ise hala daha çözülmesi gereken pek çok sorun olduğunu belirttiler.Özellikle görüşmelerde kilit konu olan otomotiv sektörünün kökeni ile ilgili yaşanan görüş ayrılıkları hala daha devam etmekte ancak yine de Meksikalı Dışişleri Bakanı bu hafta içinde otomotiv sektörünün menşe kuralları ile ilgili önemli ilerlemeler de kaydedildiğini belirtti.Yetkililer, görüşmelerin devam etmesi için gerekirse bu cuma yapılacak olan NATO zirvesinin atlanabileceğini açıkladılar.

 

 

Selcan Buse DORA

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...