NATO: Rusya’nın Endişelerini Ciddiye Alıyoruz

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, füze savunma sisteminde NATO ve Rusya’nın anlaşması halinde Soğuk Savaş döneminin zıt kutuplarının ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Rasmussen, Rusya’nın füze kalkanıyla ilgili endişelerini ciddiye aldıklarını da söyledi.

Dışişleri bakanları seviyesindeki NATO-Rusya Konseyi’nin ardından açıklama yapan Rasmussen, ”NATO ve Rusya olarak eğer bazı konularda anlaşamıyorsak bile tansiyonu düşürmek ve güven inşası için şeffaflık en iyi yol” dedi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, füze savunmasında işbirliği yöntemi üzerinde görüş ayrılıkları devam etse de bir çıkış yolu bulunması için her iki tarafın kararlı olduğunu belirtti.

Rasmussen, ”Füze savunmasında henüz anlaşamadık ama çabaları sürdürmenin, konuşmaya ve birbirimizin endişelerini dinlemeye devam etmenin önemi üzerinde görüş birliği sağladık. Çünkü biliyoruz ki füze savunmasında anlaşırsak ilişkilerimizde yeni bir dönem başlayacak” şeklinde konuştu.

“Rusya’yı Hedef Alıyoruz”

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya’nın füze savunmasıyla ilgili dile getirmeye devam ettiği endişeleri ”ciddiye aldıklarını” belirterek ”Zaten bu nedenle füze savunma sisteminin Rusya’yı hedef almadığını tekrarlıyorum. Rusya’yı düşman görmüyoruz ve rakip olarak değerlendirmiyoruz. Rusya’yı ortağımız olarak düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

NATO’nun son Lizbon zirvesinde kararlaştırıldığı şekilde Rusya’yla gerçek stratejik ortaklık geliştirmek istediğini kaydeden Rasmussen, füze savunmasında işbirliğinin bu ortaklığın bir parçası olabileceğini söyledi.

Rusya’nın füze savunmasının kendisini hedef almadığı yönünde güvenceler talep ettiğinde bunu ciddiye aldıklarını belirten Rasmussen, ”Hedef alınmadıklarını kendi gözleriyle görsünler diye işbirliğine davet ediyoruz” dedi.

Füze Kalkanı 10 Yıl İçinde Kurulacak

Rasmussen, NATO’nun füze savunma sisteminin kademeli olarak 10 yılda geliştirileceğine işaret ederek ilk operasyonel kapasiteye ulaştıklarını açıklayacakları Mayıs 2012’deki Chicago zirvesinde Rusya ile işbirliğinin siyasi çerçevesi üzerinde uzlaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yasal Güvence Talebi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun Avrupa’da kurulması planlanan füze kalkanı konusunda ”iyi niyet beyanları” değil, yasal bağlayıcılığı olan güvence istediklerini söyledi.

Rusya’nın partnerlerinden de ülke güvenliğini kendi güçleriyle güvence altına alma isteğine saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Lavrov, ”NATO füze kalkanı unsurlarını kurmayı planladığında bu bizim topraklarımızın önemli bölümünü görebilecekleri anlamına gelir. Elbette bizim de bu durumda soracaklarımız var” dedi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...