Nikoliç’ in Kosova Platformu Mecliste, Tepkiler Beraberinde

Geçen hafta yaptığım haber analizinde Kosova sorununun çözümüne yönelik, Sırbistan Hükümeti, indirgendiğinde ise Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç tarafından hazırlanan Kosova Platformu Planı’nın mecliste görüşüleceğinden bahsetmiştim. İşte o platform Sırbistan Meclis’inde görüşülmeye başlandı. Kosova Sorunu çözülmeden AB üyelik aşaması sıkıntıda olan Sırbistan sorunu bir an önce ama kendi lehine çözme taraftarı.

Başbakan İvitsa Daçiç, olayı tartışmaktan ziyade Kosova’daki gerçek durumu görmek olarak yorumladı. Her iki taraf için adil bir çözüm olduğunu, bu durumun diğer devletlerin Sırbistan’a bakışını değiştireceği gibi Sırbistan’a karşı birleşmelerini de engelleyecektir, bunun için Kosova sorununa noktayı koymayı amaçladıkları, değerlendirmesini yaptı.

Fakat Liberal Demokrat partinin destek vermeyeceğini belirttiği plan için eylem yasağı konulmuş ve bu da ciddi tepkilere neden olmuştur. Sırp Radikal Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nemanya Şaroviç, bu planı uygulamaya çalışanları ‘hain bir rejim’ olarak değerlendirmiş, yapılan eylem yasağının da sertlik yanlısı olduğunu söyleyerek, “Kosova ve Metohiya da ki Sırpların” yanlış bilgilendirildiğini söylemiştir.

Kosova Demokratik Birliği (LDK) milletvekili Arben Haşi de Şaroviç ile aynı üslupta bir açıklama yaparak, bu planın, Sırbistan’ın halen ne kadar faşist bir ülke olduğunun ve etnik bir devlet kurmak istediklerinin kanıtı olduğunu açıkça belirtmiştir. En çarpıcı yorumu ise ona göre, bu kararın diğer Avrupalı devletlerce destek görmesi halinde Balkanlarda savaşların bitmediği, bitmeyeceği anlamına gelecektir.

Nikoliç tarafından hazırlanan ve kamuoyu ile paylaşılan 6 maddelik Kosova Platformu kararlarında, ‘Sırbistan Cumhuriyeti, uluslararası hukuk, Sırbistan Anayasası ve vatandaşların isteği gereği, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı tanımamaktadır ve hiçbir zaman da tanımayacaktır’ ifadesi mevcuttur. Nikoliç’e göre bu Platformun hazırlanmasındaki ve müzakerelerin sürdürülmesindeki amaç Kosova’daki Sırp ve diğer etnik toplulukların güvenli bir şekilde barış içerisinde bir arada yaşamalarını sağlayacak şartların oluşturulmasıdır.

 Bir Mangala Can Feda

Sırbistan’ın orta kesimlerinde yer alan Paraçin kenti yakınlarında, yaşları 17 ile 20 arasında değişen 4 kişinin bir evde ölü bulunması ülke gündemine oturdu. Henüz bu gençlerin ölüm nedenleri resmiyete dökülmese de iddialar, 4 gencin mangal yapmak için dün gece söz konusu eve gittiği ve gaz zehirlemesi sonucu hayatlarını kaybettiği yönündedir.

( TuiçAkademi, AA, balkangünlüğü, yenişafak, DHA )

Dilek KÜTÜK

TUİÇ-BALKAM Genel Sekreter

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...