Obama Erdoğan’la Mısır’ı Görüştü

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan’la Mısır’da olayların başlamasından bu yana, üçüncü telefon görüşmesini gerçekleştirirken, Obama’nın, “Bölgedeki en önemli isimsin, fikirlerine ihtiyacım var. Konuşmalarının Mısır’a katkısı büyük” dediği öğrenildi.

Mısır’daki halk hareketinin başlaması ile birlikte gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Erdoğan’ı ilk kez 29 Ocak tarihinde arayan Obama, son telefon görüşmesini 12 Şubat tarihinde gerçekleştirdi. Görüşmede Obama, Erdoğan’ın bölgedeki ağırlığına dikkat çekti, fikirlerine ihtiyacı olduğunu söyledi. ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan arasında Mısır’daki gelişmeleri ele almak amacıyla gerçekleşen görüşme 12 Şubat Cumartesi akşamı yapıldı. Görüşmenin başlangıcında Başkan Obama, Başbakan Erdoğan’ı övdü ve “Bölgedeki en önemli isim sensin, fikirlerine ihtiyacım var” dedi. Obama, Erdoğan’ın TBMM’de yaptığı konuşmaların Mısır’daki gelişmelere olumlu etkilediğini söyledi ve “Konuşmalarının Mısır’a büyük katkısı var” dedi.

Başbakan Erdoğan, Meclis grup toplantısında söylediği gibi telefondan da ABD Başkanı Obama’ya, Mısır’daki geçiş sürecinin hızlı olması gerektiğini ifade etti. “Demokrasi süreci rayına bir an önce oturmalı” diyen Erdoğan, Mısır halkına ekonomik yardım için bir uluslar arası konferans toplanması gerektiğini iletti. Obama da Mısır’daki ekonomik sıkıntıların farkında olduğunu belirterek “konferans üzerinde çalışalım” dedi.

Bu arada Mısır krizi sürecinde Erdoğan ile Obama arasında 29 Ocak, 5 Şubat ve 12 Şubat tarihlerinde gerçekleşen görüşmelerin Obama’nın talebi üzerine yapıldığı belirtildi.

(tuicakademi, turkishjournal)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...