Obama’nın Eylül Planı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, zayıflayan Amerikan ekonomisini düzlüğe çıkarmak için gelecek ay ‘çok net’ bir plan açıklayacağını söyledi.

Çıktığı otobüs turunun ‘Iowa’ ayağında açıklamalarda bulunan ABD başkanı, Kongre’nin çalışmaya tekrar başladığı Eylül ayında ayrıntılı bir plan sunacağını ifade ederken, Obama’nın rakibi Cumhuriyetçilerin olası başkan adayları ise, ekonominin güçsüzlüğünden Amerikan başkanını sorumlu tutuyor. (Yüzde 9’un üzerindeki işsizlik oranı 2012 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinin başlıca gündem maddelerinden biri olacağı öngörülüyor.)

Obama’nın Minnesota, Iowa ve İllinois’ye yapmakta olduğu otobüs gezisi resmi bir Beyaz Saray etkinliği olmasına rağmen, rakipleri tarafından ise bir tür seçim kampanyası olarak değerlendiriliyor.

Washington’daki BBC muhabiri Marcus George, Obama’nın liderliğini sağlamlaştırmayı ve seçim kampanyasında kendisi için kritik olabilecek eyaletlerdeki etkisini artırmayı amaçladığını dile getiriyor.

Obama konuşmalarından birinde ise muhafazakâr Çay Partisi hareketinin yerel liderlerinden biriyle tartıştı. Obama, Çay Partisi üyelerini teröristlere benzeten ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın sözlerini hatırlatan Çay Partisi yetkilisine, sağlık reformunu geçirmek istediği için kendisinin Amerika’da doğmadığı, sosyalist olduğu, Amerika’yı parçalamak ve özgürlükleri geri almak isteyen kişi olarak tanıtıldığını hatırlattı.

 

(tuicakademi – bbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...