Ortadoğu’ya İhracatın Yeni Kapısı: RO-RO Seferleri

Ortadoğu’ya ihracatın, Suriye’deki iç savaş nedeniyle sekteye uğraması üzerine alternatif hat olarak oluşturulan Ro-Ro seferleri başladı. 26 Nisan’da Mersin Limanı’ndan yola Anne Marine gemisi, yola çıktıktan 26 saat sonra Mısır’ın Port Said Limanı’na ulaştı.

Hafta içi iki ülke bakanlarının imzaladığı anlaşma ile yürürlüğe giren taşımacılık sistemi, Türkiye’nin Mısır’a ve Mısır üzerinden diğer ülkelere ulaşmasını sağlayacak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ilk geminin Mısır’a doğru yola çıkmasıyla uygulamaya başlanacak olan anlaşmanın, iki ülke için saygınlık projesi olacağını belirtti. Bu proje kapsamında yapılan seferlerle,  Türkiye ve Mısır’ın komşu sınırı olan iki ülke gibi olacağını da sözlerine ekledi.

Suriye’de başlayan olaylardan sonra Türkiye’nin ülkeyle ticaretinde büyük sıkıntılar yaşanmış, Suriye üzerinden Ortadoğu ve Körfez ülkelerine karayolu ticareti ciddi ölçüde azalmıştı. Irak güzergâhının güvenilir olmamasının yanı sıra, Irak hükümetinin Suriye rejimine destek vermesi ve Türk TIR’larına zorluk çıkarması üzerine, yıllardır gündemde olan iki ülke arasındaki Ro-Ro seferleri, çözüm olarak kabul edilmiş oldu. Irak ve Suriye’ye alternatif hat olarak oluşturulan seferler ile Türkiye, Mısır güzergâhını kullanarak hem Körfez ülkelerine hem de Doğu Afrika ülkelerine ulaşacak. Mısır TIR’ları da Türkiye üzerinden Rusya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine mal taşıyacak. Anlaşmaya göre Mersin Liman’ından Port Said Limanı’na haftada iki kere Ro-Ro seferleri düzenlenecek,  her seferde 85 TIR taşınacak. Taşınan TIR’lardan her iki ülkede herhangi bir geçiş vergisi ödemeyecek.

Hayata geçirilen proje ile Suriye’nin haksız uygulamalarından etkilenen Mersin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin gibi illerde lojistik sektörünün zararının asgari düzeye inmesi bekleniyor.

 

Fatma Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...