Pakistan, Afganistan Sınırına Birlik Konuşlandırıyor.

 Geçtiğimiz hafta Pakistan’ da Sufi türbesine DEAŞ tarafından yapılan saldırının ardından Pakistan-Afganistan gerilimi yaşanmıştı. Pakistan, Afgan sınırında teröristlerin muhtemel geçiş noktalarına karşı topçu birlikleri konuşlandırmaya başladı.

 Türbe saldırısının ardından Afganistan’ ı suçlayan Pakistan Afgan sınır vilayetlerini bombalamıştı. DEAŞ terörüne karşı operasyonlarını sürdüren Pakistan, Afganistan sınırına topçu birlikleri konuşlandırmaya başladı.Pakistan’ da yayınlanan Express Tribune gazetesine konuşan kaynaklar “birliklerin konuşlandırılmasında ana hedefin yasa dışı geçişleri önlemek olduğunu ve Pakistan kuvvetlerinin bu konuda tüm güçlerini kullanacağını” belirtirken, devriye sınır birliklerine de takviye yapıldığını belirtti.

 Pakistan ordu sözcüsü Asıf Gafur, kara kuvvetleri komutanının kurmayları ile gerçekleştirdiği toplantıda iki ülkenin terörle mücadele kapsamında yaptığı çalışmaların da ele alındığını belirtti.Kara kuvvetleri komutanı Organeral Cavid Bajva’ nın “sınırda ortak düşman ile mücadele için güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve iki ülkenin terörle mücadeleyi birlikte yürüttüklerini” açıkladığını belirtti.

 Pakistan’ ın Kabil büyükelçisi ise Afganistan dışişleri bakanlığına çağırılarak sınır vilayetlerindeki bombardıman konusunda görüşüldü.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://tr.sputniknews.com/asya/201702211027310939-pakistan-topcu-birlikleri-afganistan/
  • http://www.aksam.com.tr/dunya/pakistan-afganistanin-sinir-vilayetini-bombaladi/haber-597246
  • http://www.khaama.com/afghanistan-again-summons-pakistani-ambassador-over-artillery-shelling-02985

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...