Pakistan Almanya İkili İlişkilerinde Gelişme

 Maliye Bakanı İshak Dar, Almanya Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dr. Gerd Muller’ı perşembe günü İslamabad’da konuk etti.

 Görüşme sırasında Pakistan ile Almanya arasındaki ikili kalkınma ve işbirliğine odaklanan karşılıklı çıkarların konuları tartışıldı. Iki ülke arasındaki tarihi ilişkiler ve bağlantılara vurgu yapıldı.

 Dar, Alman hükümetinin, Alman Kalkınma Bankası (KfW) tarafından Pakistan Mikrofinans Yatırım Şirketi’ne yakın bir zamanda yaptığı sermaye katılımını da içeren çeşitli kalkınma projeleri için işbirliğini ve desteğini de takdir etti. Pakistan Maliye Bakanı, Alman Bakan ile hükümetin ülkede makroekonomik istikrarın sağlanmasıyla şu an daha yüksek, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik büyümeye odaklandığını paylaştı.

 Alman Bakan, son üç buçuk yılda Pakistan’ın ekonomik bir başarı öyküsü yazdığını ifade etti. Aynı zamanda terörizm ve aşırıcılıkla mücadele çabalarını, fedakarlıklarını ve küresel barışın teşvikini takdir etti. Almanya’nın Pakistan’daki ekonomik kalkınma girişimlerine odaklandığını sözlerine ekledi. Yapılacak projeler için Almanya’nın teknik ve araştırma yardımını teklif etti ve tarım sektöründe yüksek verim elde edilmesi için özellikle teknik destek vermek istediklerini belirtti.

 Toplantı sonrasında, Pakistan ve Almanya arasındaki kalkınma işbirliğini güçlendirmek amacıyla Ortak Niyet Beyannamesi imzalandı. Bildirge, Pakistan-Almanya Kalkınma İşbirliği, Yönetişim, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma’nın üç öncelikli alanını tekrarlamakta ve ikili kalkınma işbirliği hacminin 2017-18 iki yıllık dönemi için 109 Milyon Euroya ulaşılabileceğini belirtmektedir.

 Alman bakan ve maliye bakanı mevcut ve yeni alanlarda ikili ilişkileri daha da geliştirmek ve güçlendirmek için karşılıklı taahhüdü tekrar teyit etti.

Ülkü Aslıhan Talay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...