Pakistan’a Vize Yasağı Yok.

0
82

 Yeni ABD Başkanı Trump,terör gerekçesiyle yedi Müslüman ülkenin vatandaşları için ABD’ye giriş yasağı kararı vermişti ve Pakistan, Afganistan, Suudi Arabistan bu kararın dışında yer almıştı. Beyaz Saray’dan Pakistan ve Afganistan’ın da bu listede yer alabileceğine dair söylentiler de çıkmıştı ama bu listede Pakistan’a yer verilmeyeceği ABD Büyükelçiliği sözcüsünün Pakistan için vize politikalarının değişmediği açıklamasıyla kesinleşmiş oldu.

 Pakistan Dışişleri Bakanı sözcüsü bu kararı eleştirmekten kaçınarak “Her ülke kendi göçmenlik politikasını oluşturma hakkına sahiptir ancak böyle bir politikanın siyasi ve insani boyutları incelenmelidir.” dedi. Sözcü ayrıca ABD ve Pakistan arasında çeşitli alanlardaki işbirliğine dikkat çekerek bunu daha da güçlendirmek istediklerini dile getirdi.

 ABD’deki San Bernardino saldırganının Pakistan asıllı olmasına ve yine El Kaide’nin doğup büyümesinde Pakistan’ın rolü olmasına rağmen, terör sebebiyle giriş yasağı olan ülkeler arasında yer almamasına neden olarak Trump’ın Pakistan için kapsamlı bir politika hazırlığında bulunması ve iki ülke arasındaki işbirliği gösterilebilir.

Selin Harmancı – ORTAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://www.thenews.com.pk/print/183753-Pakistan-walks-a-tightrope-on-Trump-visa-policy
  • http://www.dw.com/tr/suudi-arabistan-ve-pakistan-neden-listede-yok/a-37358068
  • http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38847787
  • http://dunyanews.tv/en/Pakistan/373385-Travel-ban-on-Pakistanis-not-under-consideration-

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here