Paris’te “Sürgünde Suriye Geçiş Hükümeti” Kuruldu

Suriyeli Muhalifler Bölünüyor

Suudi Arabistan’da sürgünde bulunan Suriyeli işadamı Nevfel Devalibi, Suriyeli muhaliflerin ihtiyaçlarına yanıt vermek için Paris’te ‘Sürgünde Suriye Geçiş Hükümeti’nin kurulduğunu basın açıklaması yaparak duyurdu.

Paris’te yeni hükümetin kuruluşuna yönelik açıklamalar yapan Devalibi, Suriye’de durum her geçen gün daha vahim hale geldiğini ve de kaosun artmaya devam ettiğine dikkat çekti. Mevcut yapının ihtiyaçları karşılamadığını ve Suriyeli muhaliflerin kontrolünün sağlanması için yürütme gücü olan bir hükümet kurduklarını belirtti. Suriye Ulusal Konseyi ve Suriye Özgür Ordusu ile hangi statüde çalışacaklarını açıklamayan Devalibi, her iki taraftan da kendi hükümetlerini destekleyenler olduğunu, bir kısmının baskılar nedeniyle desteklerini açıklamadıklarını söylemekle yetindi.

Babası Suriye eski başbakanı olan Nevfel Devalibi, “Maalesef bir yasama organı olmayı seçen SUK, Suriye halkını ve devrimini temsil edemedi, bizse yürütmeye dayalı bir geçiş hükümeti oluşturduk.” diye konuştu. Yeni kurulan hükümetin amaçlarını “Muhalifleri silahlandırmak, doğrudan uluslararası bir askeri müdahale yapılması yönünde çalışmak, Suriye’yi yeniden istikrara ve güvene kavuşturmak” şeklinde açıklayan işadamı, sürgün hükümetin 35 üyesi olduğunu ve isimlerinin güvenlik nedeniyle daha sonra açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Fransa’nın ülkesinde kurulan yeni hükümete tepkisi

Fransız Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise, kendi topraklarında ilan edilen yeni hükümet için, “Muhalifleri organize etme yönündeki tüm çabalarını destekliyoruz” denildi. Temkinli bir tavır takınan Dışişleri Bakanlığı, Kofi Annan’ın planı üzerine bölgeye giden gözlemciler görevini yapamazsa; Güvenlik Konseyi’ni, BM Sözleşmesi’nin 7.Maddesi çerçevesinde yeni bir karar almaya çağıracaklarını açıkladı.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...