Park Yolsuzluk Skandalıyla İlgili Tutuklandı

0
103

 Eski Cumhurbaşkanı Park Geun-hye tutuklandı ve üç hafta önce görevinden alınmasına yol açan yolsuzluk suçlamalarından ötürü Cuma sabahı erken saatlerde gözaltı merkezine gönderildi. Tutuklanma kararı, Perşembe günü sekiz saat ve 40 dakika süren duruşmanın ardından geldi. Duruşmaya iki avukatıyla katılan eski Devlet Başkanı Park, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Bağımsız bir avukat ekibi, 28 Mart’ta skandala yönelik 70 günlük soruşturmayı sona erdirdi; Samsung’un bağışlarının bir kısmının siyasi iyilik karşılığı yapılan rüşvet olduğunu belirtti.

 Samsung, Park yönetiminin iki bağlı şirketinin 2015’te birleşmesini desteklemesi karşılığında Park’ın arkadaşı Choi’ye ve iş dünyasının çıkarlarına toplam 43,3 milyar won kaynak sağlama ya da vaat etmekle suçlanıyor. Park’ın karşı karşıya kaldığı tüm suçlamalar arasında en ağır cezayı taşıyan rüşvet suçundan ötürü, ömür boyu  ya da 10 yıldan fazla bir süre hapse mahkûm edilebilir.

 Park’ın diğer suçlamaları arasında Choi’nin devlet işlerine karışması, hükümet sırlarını kendisine sızdırması ve liberal görüşle sanatçıların ayrımcılığa maruz kalması da bulunuyor.

 Karar, ceza soruşturmasını engelleyen dokunulmazlıktan yoksun bıraktı. Park, Roh Tae-woo ve Chun Doo-hwan’ı takip ederek ülkenin tutuklanan üçüncü eski cumhurbaşkanı oldu.

Sponsorlu

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here