Petrol Ambargosu’nun Sonuçları Neler?

Avrupa Birliği,  Nükleer Programı dolayısıyla İran ile karşı karşıya ve petrol ambargosu kararıyla Tahran Yönetimini masaya oturmak zorunda bırakmak istiyor.

Peki, bu yaptırımlar,  Avrupa Birliğini de etkileyecek mi? Bu durum, olası bir petrol savaşına mı yol açar? Bu, şimdiye kadar Tahran yönetimine karşı uygulanmak istenen en büyük yaptırım olarak görünüyor.  AB Dışişleri Bakanları geçtiğimiz pazartesi bir araya gelerek, İran’ın nükleer programı sebebi ile 1 Temmuz 2012 itibariyle petrol ambargosu uygulama kararı aldı.

Petrol Fiyatları Artar mı?

Petrol fiyatlarında, Avrupa Birliği’nin petrol ambargosu kararını açıklamasından sonraki Salı günü, çok az bir artış gerçekleşti. Ticaret Bankasından Hammadde Uzmanı Carsten Fritsch, bu fiyat artışlarını sadece “genel piyasa atmosferi” olarak değerlendiriyor. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarından ötürü kaynaklanmıyor açıklamasında bulundu. İran’ın pazarlık masasına oturup oturmayacağı ise henüz belli değil. Fritsch, eğer AB 1 Temmuzda petrol ambargosunu uygularsa, Libya, petrol anlamında İran’dan çok daha fazla rol oynayabileceğinden ve Libya’nın petrol piyasasına geri dönebileceğinden bahsetti.

Avrupa Birliği Petrol Ambargosundan Nasıl Etkilenir?

Avrupa Birliği Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre; İran’dan gelen petrol, 2011 yılının ilk üç ayı itibari ile Avrupa Birliği’nin ham petrol ihtiyacının sadece % 4,4’ünü karşıladığı bildirildi. Avrupa Birliği Ülkeleri, İran’dan gelen petrole bağlılık konusunda farklılıklar taşıyor. İran’ın petrol ihraç ettiği ve petrole en çok ihtiyaç duyan AB Ülkeleri, özellikle krizle sarsılan: İspanya, İtalya ve Yunanistan olarak ifade ediliyor. Ayrıca, Yunanistan petrol ihtiyacının üçte birini İran’dan karşılıyor. İran’ın Yunanistan’a petrol ihracatını derhal durdurması halinde, Atina’nın daha büyük bir ekonomik krize sürükleneceği öngörülüyor. ABD kaynaklı Pew araştırma Merkezi’nin Ocak ayı başında yapmış olduğu bir ankete göre; ABD halkının %41’i İran ile askeri çatışmayı öngörürken, halkın %50’si ABD’nin Tahran Yönetimi karşısında net bir duruş sergilemesini talep ediyor.

Elif ÖZYER

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

48,082BeğenenlerBeğen
6,273TakipçilerTakip Et
8,647TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...