Polonya’dan AB’ye Eleştiri

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avrupa Birliği kurumlarının, üye ülkelerin entegrasyonu konusunda “Sosyal hayal kırıklığı” yarattığını belirterek, AB’den üye ülkelerin ihtiyaçlarına daha duyarlı olmaları çağrısı yaptı.

Ülkede görev yapan büyükelçilere verdiği yeni yıl resepsiyonunda konuşan Cumhurbaşkanı Duda, “Avrupa Birliği kurumları, bu ‘Sosyal hayal kırıklığı’ konusunda kendi payına düşen sorumluluğu kabul etmeli ve yapılan hataları iyi analiz etmelidir. AB kurumlarının görevi, uyumlu bir AB politikası oluşturmaktır. Suçlama, bölme ya da hedef göstermek değil.” diye konuştu.

Andrzej Duda’ya göre, İngiltere’nin AB’den çıkmasının ve son seçimlerde bazı üye ülkelerde AB karşıtı partilerin kazanmasının, Avrupa Birliği kurumlarının 28 üye ülkenin taleplerine karşı ilgisiz kalmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Yeni hukuk reformları nedeniyle, AB kurumları ile sert bir çatışmaya giren Polonya Hükümeti, AB tarafından, birliğin değerlerine aykırı politikalar izlemekle suçlanıyor.

Aralıkta Başbakan olan Morawiecki, üst düzey AB yetkilileri ile görüşmelerde bulunmadan önce, AB’den gelen eleştirileri azaltmak amacıyla kabine değişikliğine gitti.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...