Pompeo: İran’a yaptırımlardan Türkiye dahil 8 ülke muaf olacak

ABD Türkiye'yi yaptırımlardan muaf tuttu.

0
189

ABD, Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye İran’a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanıdı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, basın mensuplarına ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pompeo; Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’ye İran yaptırımlarına ilişkin muafiyet tanıyacaklarını belirtti. Pompeo ayrıca “Bu ülkelerin her biri son altı ayda İran’la ticaretini büyük ölçüde azalttı, hatta ikisi İran’dan ürün alımını tamamen bitirdi.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti. Bunun ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Sponsorlu

Bu kapsamda 90 günün ardından ilk yaptırımlar 7 Ağustos 2018’de devreye girdi. ABD Hazine Bakanlığının verdiği 180 günlük sürenin dolmasıyla ikinci aşama yaptırımlar da başlamış oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, yaptırımların İran’ın ekonomisini hedef aldığına dikkat çekmişti. Yaptırımların özellikle enerji, bankacılık, lojistik, sigorta şirketleri gibi alanları kapsayacağını belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here