Poroşenko’yu İsyan Ettiren Karar Putin’den Geldi

0
62

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolü altındaki Donbas bölgesinde yaşayanların pasaport, doğum-ölüm gibi çeşitli belgelerinin Rusya’da kabul edilmesini öngören bir kararnameye imza attı.

 Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada, kararname gereği, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde sürekli yaşayanlara verilen araba plakası, pasaport, doğum-ölüm ve benzeri belgelerin Rusya’da geçerli sayılacağı belirtildi.

 Açıklamada kararın geçici olduğu, Minsk Anlaşması çerçevesinde siyasi çözüm sağlanıncaya kadar uygulanacağı, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov tarafından ifade edildi.

 Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise bu karara tepkisini göstermekte gecikmedi. Devlet Başkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Poroşenko, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesi sırasında, “Bu, benim için Rusya’nın uluslararası hukuk kurallarını çiğnemesinin ve Rus işgalinin başka bir kanıtıdır.” ifadesini kullandı.

Sponsorlu

Esra Değirmencioğlu – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.dunyabulteni.net/avrupa/394278/putinden-tartismali-karar-porosenko-isyan-etti
  • https://tr.sputniknews.com/rusya/201702181027285320-putin-donbass-karari-bolgede-yasayanlarin-pasaportlari-rusya-kabul-edilecek/
  • https://tr.sputniknews.com/rusya/201702181027286176-lavrov-putin-donbass-pasaportlari-kararinin-gerekcesini-anlatti/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here