Putin:” Rusya ya Egemen Bir Ülke Olacak ya da Hiç Var Olmayacak”

0
99

Çin’in Qingdao kentinde yapılacak Şangay İş Birliği Örgütü Zirvesi’ne katılmak üzere 8-10 Haziran’da Çin’i ziyaret edecek olan Putin, ziyaret öncesinde China Media Group Genel Müdürü ShenHaixiong’in sorularını yanıtladı.

Devlet Başkanı Putin kendisine, öncelikle batı ülkeleri ve ABD başta olmak üzeri, tüm dost ülkelerle olan ve yakın gelecekte olacak ilişkilerle ilgili yöneltilen sorulara, “Batı ile ilişkilerde sağduyunun galip geleceğinden ve Rusya’ya yaptırımların kademeli olarak kaldırılacağından emin olduğunu belirtti ve ABD de dahil olmak üzere tüm partnerlerle ilişkilerin normalleşeceğine inandığını söyledi.Putin,”Sağduyunun en nihayetinde galip geleceğini, küresel ekonominin gelişimine zarar veren tüm yasa dışı kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını ve ABD ile Washington’u izinden giderek yaptırım uygulayan diğer ülkeler de dahil tüm partnerlerle ilişkilerimizin normalleşeceğini düşünüyorum.” dedi.

Putin, Rusya karşıtı yaptırımların ülkeyi bağımsız ve egemen kalkınma yolundan asla vazgeçirmeyeceğini de kaydederek, Rusya halkının ülkenin egemenliğini savunacağını vurguladı. Rus lider, “Rusya ya egemen bir ülke olacak ya da da hiç var olmayacak. Rusya halkı, elbette ilk seçeneği tercih edecek. İnanıyorum ki, Çin halkı da bunu tercih eder,başka seçeneğimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Putin, ABD’nin baskısı altında Rusya’ya yaptırım uygulama kararı alan ülkelerin söz konusu kısıtlamaların olumsuz etkilerine bizzat maruz kaldığını da belirtti. Ayrıca Rus lidere göre, ABD’nin izinden giderek Rusya’yı ‘cezalandıran’ ülkeler, Washington’un kendilerine yönelik uygulamalarından da zarar görmeye başladı. Bununla ilgili somut bir örnek sunmasa da, ABD hükümetinin yılda 55 milyar metreküp Rus gazını Avrupalı tüketicilere taşıması planlanan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattında yer alan Avrupalı şirketlere yaptırım uygulamayı düşündüğü basına yansımıştı.

Sponsorlu

 

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here