“Türklerin Tekrar Dostumuz Olmasını İstiyoruz”

0
62

İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, “Türklerin geri gelip tekrar bizim dostumuz olmasını istiyoruz. Umarız başka bir yolu değil, bu yolu takip ederler” dedi.

Oren, ülkesinin Türkiye’ye yönelik siyasetinin hiçbir zaman değişmediğini savunarak, Türk halkıyla aralarında yüzlerce yıl öncesine dayanan derin bir dostluğun bulunduğunu söyledi.

Sponsorlu

Amerikan MSNBC televizyonunda katıldığı bir programda Türkiye-İsrail ilişkilerine dair bir soruyu da yanıtlayan Oren, “Türklerin bizimle tekrar dost olmasını istiyoruz” dedi.

BM Soruşturma Komisyonu’nun Mavi Marmara raporunda, İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasının meşru olduğu yönündeki tespitlere dikkati çeken Oren, “Türkiye’ye yönelik siyasetimiz hiçbir zaman değişmedi. Türk halkıyla yüzlerce yıl öncesine dayanan derin dostluğumuz var” diye konuştu.

Büyükelçi sözlerini, “BM, bizim üzüntü ifade etmemiz gerektiğini de söyledi ve derin üzüntümüzü dile getirdik. Tazminat ödemeyi önerdik. Türklerin geri gelip tekrar bizim dostumuz olmasını istiyoruz. Umarız başka bir yolu değil, bu yolu takip ederler” diye tamamladı.

Bir Açıklama da Washington’dan

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da “Türkiye ve İsrail taraflarınca, aralarındaki ilişkilere dair yapılan açıklamaların dozunun son günlerde hafiflemiş görünmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Nuland, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği günlük basın brifinginde bir soru üzerine, “Türkiye ve İsrail tarafından yapılan son açıklamaların, daha önceden duydukları bazı aşırı fikirlere göre daha güven verici nitelikte olduğunu” belirtti.

“Türkiye ve İsrail taraflarınca, aralarındaki ilişkilere dair yapılan açıklamaların dozunun son günlerde hafiflemiş görünmesinden memnuniyet duyuyoruz. Durumla ilgili olarak her iki tarafla da görüşmekteydik. Bölgedeki herkesin sükûnet çağrısı yapma ve sükûneti destekleme yönünde sorumluluğu bulunuyor” diye konuşan Nuland, Türkiye ve İsrail’e, yapıcı bir ilişkiye sahip olabilecekleri bir konuma geri dönmeleri yolunda yaptıkları çağrıyı tekrarladı.

 

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here