Refah Sınır Kapısı Geçici Olarak Açıldı.

 Alman Haber Ajansı DPA’nın aktardığına göre, Mısır yetkilileri, son dört gün içinde Refah sınır kapısına gelerek, çimento, demir, buğday, gıda ve tıbbi malzeme sevkiyatları da dahil olmak üzere malların Gazze Şeridi’ne girmesine izin verdi.

 Refah sınırının açılması, Gazze İçişleri Bakanlığı’ndan 2007 yılından beri Hamas’ın denetiminde olan heyetin Mısır yetkilileriyle sınır kontrolünü görüşmek üzere Kahire’ye gelmesinden bir gün sonra gerçekleşti. Mısır yetkilileri Refah geçişini dört gün boyunca insani amaçlı olarak cumartesi günü açtılar.

 Refah geçişinin Filistin tarafı sözcüsü Wael Ebu Ömer’in verdiği demeçte Mısır makamlarının geçtiğimiz günlerde insani gerekçelerle 2,624 Filistinlinin ve Mısır pasaportuna sahip olanların geçmesine izin verdiğini söyledi.

 Ebu Omar, Mısır yetkililerini, 2006 yılından bu yana Strip’e uygulanan İsrail ablukasının etkilerini hafifletmek için Gazze’ye daha fazla mal girmesine izin vermeye çağırdı.

 Refah geçişi, güvenlik nedenlerinden ötürü birkaç yıldır Mısır tarafından kapatıldı ancak  insani gerekçelerle yeniden açıldı.

 Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Cumhurbaşkanı İsmail Haniya, Cuma günü yaptığı açıklamada, Mısır ile ilişkileri ilerletmekle övgüyle söz etti. Hamas lideri Mahmoud El-Zahar geçen hafta, Gazze Şeridi ile Sina arasındaki sınır denetimine ilişkin bir anlaşmaya göre Kahire ile ilişkilerinin geliştiğini belirtti.

Merve Uzar – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://english.ahram.org.eg/NewsContent/1/64/257344/Egypt/Politics-/Egypt-allows-passage-of-goods-through-border-cross.aspx

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...