Republika Srpska’da Yeni Hükümet Kuruldu

0
77

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Republika Srpska’nın hükümeti geçtiğimiz hafta istifa etmişti. Hükümetin istifasının ardından çeşitli açıklamalarda bulunan Republika Srpska Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, yeni hükümetin en kısa zamanda kurulacağını söylemişti. Dodik’in de açıkladığı gibi Republika Srpska’da yeni hükümet geçtiğimiz günlerde kuruldu. Yeni hükümette başbakanlık koltuğunda ise Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’e yakınlığı ile bilinen Željka Cvijanović oturacak. Ayrıca, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte başbakanlık koltuğunda oturacak olan Cvijanović, Republika Srpska’nın ilk kadın başbakanı olma unvanına da sahip oldu. Yeni Başbakan Cvijanović, verdiği demeçlerde yeni hükümetin ilk hedeflerinin entitenin kötü ekonomik durumunu düzeltmek ve entitetedeki yolsuzluklarla mücadele etmek olduğunu söyledi. Ayrıca, Cvijanović Republika Srpska’nın yeni hükümetinin Bosna Hersek’in diğer entitesi Bosna Hersek Federasyonu ile ilişkileri geliştirmek ve işbirliği yapmak için adım atacağını kaydetti.

 

Bosnalı Şehit Çocukları Türkiye’de

Sponsorlu

Bosnalı şehit çocukları geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’ten Türkiye’ye geldiler. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın daveti ile Türkiye’ye gelen yirmi Bosnalı öğrenci İstanbul, Ankara, Bursa ve Çanakkale şehirlerindeki önemli tarihi mekânları gezecekler. Bosna Hersek’in Saraybosna ve Tuzla ilçelerinden seçilen öğrenciler yaptıkları açıklamalarda Türkiye’ye gideceklerinden dolayı çok heyecanlı ve sevinçli olduklarını belirttiler. Türkiye’ye gelen öğrenciler Bosna Hersek’in en köklü derneklerinden biri olan ve geçtiğimiz haftalarda TİKA, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı’nın da bulunduğu pek çok Türk kuruluşuna teşekkür belgesi veren Merhamet Derneği’ne yapılan davet üzerine seçildiler. Öğrenciler gezi kapsamında 15 – 20 Mart tarihleri arasında Türkiye’nin dört şehrindeki önemli tarihi mekânları görme fırsatı yakalayacaklar.

Nebojša Radmanović Romanya’ya Gidiyor

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Nebojša Radmanović, resmi bir ziyaret kapsamında 19 Mart tarihinde Romanya’ya gidecek. Radmanović’in yapacağı Romanya ziyareti ile Bosna Hersek – Romanya arasında çeşitli ekonomik işbirliği anlaşması imzalaması planlanıyor. Yapılan resmi gezi planına göre Nebojša Radmanovići 20 Mart Çarşamba günü, Romanya’nın başkenti Bükreş şehrinde bulunan Dimitrie Cantemir Christian Üniversitesi’ni ziyaret edecek ve burada adına düzenlenen bir oturuma katılacak. Ayrıca, Radmanović üniversitede düzenlenecek bu oturumda birçok diplomat, profesör ve öğrenciye Balkanlar, Bosna Hersek ve Avrupa Birliği’ni konu alan bir konuşmada yapacak. Radmanović’in Romanya Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine gerçekleştireceği bu ziyaret Bosna Hersek’in Romanya’ya Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yaptığı ilk ziyaret olacak, Romanya ise Bosna Hersek’e Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki en son ziyaretini Cumhurbaşkanı Traian Băsescu ile 2008 yılında gerçekleştirmişti.

Bosna Hersek Misafirperverlikte En Üst Sıralarda

Dünya Ekonomi Forumu tarafından hazırlanan ve turizm alanında rekabet eden 140 kadar ülkenin verilerinin hesaplanması ile ortaya çıkan raporda yer alan maddelerden biri, ev sahibi ülkenin turistlere yaklaşımı ile ilgiliydi. Forumun hazırladığı rapora göre, Bosna Hersek 140 ülke arasında 10 üzerinden 6.6 puan alarak 8. sıraya yerleşti.

Tuzla’da Ücretsiz Türkçe Kursu Düzenleniyor

Bosna Hersek’te Türkçeye olan ilgi artmaya devam ediyor. Ülkenin diğer birçok şehrinde de verilen ücretsiz Türkçe kurslarının bir yenisi Tuzla’da açılıyor. Tuzla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından geçen yılda düzenlenmiş olan Türkçe kursu, bu yıl Mart ve Mayıs aylarını kapsayacak şekilde düzenlenecek. Tuzla Üniversitesi’nde geçen yıl düzenlenmiş olan Türkçe kursuna yaklaşık 200 kadar kişi başvurmuş ve kursa katılanlarının neredeyse tamamı Türkçe kursunu başarı ile bitirmişlerdi.

Türkiye Bursları Bosna Hersek’te Tanıtıldı

Türkiye’nin yabancı ülkelerdeki başarılı öğrencilere, Türkiye’deki üniversitelerde burslu öğrenci olarak eğitim görme imkânı sunduğu Türkiye Bursları Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde tanıtıldı. Türkiye Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın koordinatörü tarafından verilen tanıtım seminerine Bosna Hersekli öğrencilerin ilgisi oldukça büyüktü. Hem lisans hem de lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilere, Türkiye’deki üniversite yurtlarında ücretsiz barınmadan, öğrencilerin ülkelerine gidiş – dönüş biletlerini karşılamaya kadar çok geniş bir yelpazede imkân sunan Türkiye Burslarına gerekli tanıtım çalışmalarının yapılmasının ardından büyük bir rağbet olması bekleniyor.  Koordinatör Adem Günaydın, yaptığı açıklamada Bosna Hersek’te bursların tanıtımının daha önce yapılmamış olmasına rağmen geçen yıl Türkiye’de eğitim görmek için binden fazla Bosna Hersekli öğrencinin Türkiye’de burslu olarak okumak için başvuru yaptığını ve Türkiye Burslarının tanıtım çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu sayının çok daha fazla olacağını düşündüklerini belirtti.

Amra Babić Washington Post’ta

Bosna Hersek’te geçen yıl düzenlenen yerel seçimlerde Visoka şehrinin Belediye Başkanlığı’na seçilen ve bu sayede Avrupa’nın ilk başörtülü belediye başkanı unvanına da sahip olan Amra Babić’in başarısı Amerika’nın Washington Post gazetesinde yer aldı. Türkiye’ye de çeşitli ziyaretler gerçekleştiren ve Başbakan Yardımcısı Bülenç Arınç’ta dâhil olmak üzere diğer birçok Türk siyaset adamının Bosna Hersek gezilerinde ziyaret ettiği Avrupa’nın ilk başörtülü belediye başkanı unvanına sahip olan Amra Babić bu defa Washington Post’un, ‘Bosna Hersek’te Başörtülü Belediye Başkanının Yükşelişi’ başlıklı bir habere konu oldu. Babić’in çeşitli açıklamalarına yer verilen haberde belediye başkanı olarak başarılı bir idarecilik görevi yaptığı vurgulanıyor.

Željko Komšić ve Büyükelçi Ahmet Yıldız Bir Görüşme Gerçekleştirdi

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Željko Komšić geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile Saraybosna’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede üzerinde durulan konular, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği ile bütünleşme çalışmaları ve bu bütünleşme için yapılan çalışmalara tekrar başlamaktı. Ayrıca, Büyükelçi Yıldız, yaptığı bu görüşme ile Bosna Hersek’in bugünkü durumunu Türkiye perspektifinden değerlendirdi ve bu konu hakkında Komšić’e çeşitli bilgiler verdi. Yapılan görüşmede üzerinde durulan diğer bir konu ise Türkiye’nin öncülüğünde başlatılan Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan üçlü zirvesiydi, ikili zirvenin bölgesel kalkınma ve işbirliği açısından oldukça önemli ve gerekli olduğu konusunda birleştiler.

(TUİÇAkademi, Anadolu Ajansı, Zambak.ba, Sarajevo Times, TRT Türk, Boşnak Medya)

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here