Romanya Hükümeti: Protesto Gösterileri Sonrasında Tartışmalı Kararnameyi Geri Çekti.

0
130

 Rumen hükümeti, Bükreş’teki kitlesel protesto gösterileri sonrasında yolsuzlukla ilgili birçok suçun affına yönelik yasayı geri çekeceklerini açıkladı.

 Romanya Başbakanı Grindeanu, eski devlet başkanı Nikolay Çavuşesku’nun 1989’da devrilmesine yol açan eylemlerden beri en büyük kitle gösterilerine neden olan tartışmalı ‘yolsuzluk affı yasasını’ geri çekeceklerini duyurdu.

 Başbakan Sorin Grindeanu, yaklaşık 14 bin göstericinin yasalara karşı protestosundan sonra yasanın Pazar günü yapılacak kabine toplantısında yürürlükten kaldırılacağını söyledi. Öneriye karşı verilen protesto gösterisinin beşinci gecesi oldu.

 Göstericiler, ülkenin yolsuzlukla mücadele politikasına ve üst düzey yetkililere karşı yürüttüğü mücadeleyi suya düşüreceklerine kızıyor.  Başbakan, önerinin Rumen parlamentosuna gönderileceğini ve uzmanların bu önerinin tamamen iptal edilmesini isteyen protestocuların memnun olmayacağını belirtmekteler.

Sponsorlu

 Grindeanu kararların cezaevlerindeki kalabalığı azaltacağını ve anayasaya uygun olduğunu savunuyordu.

 Muhalifleri ise kararnamenin gerçek amacının son yıllarda yolsuzluk suçundan hapse giren  ve çoğu Grindeanu’nun Sosyal Demokrat partisinden olan siyasileri ve yetkilileri kurtarmak olduğunu söylüyordu.

 ABD ve AB tartışmalı kararname nedeniyle endişelerini açıklamıştı.

 Protesto gösterileri sonrasında tartışmalı kararname geri çekildi.

 Murat Tekinok – BALKAM Stajyer

 Editör – Ayşe Enise Muş

 Kaynak:

  • https://www.theguardian.com/world/2017/feb/04/romania-government-retracts-decree-after-protests

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here