Rum Yönetiminden Petrol İddiası

Kıbrıs Rum yönetimi Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Kıbrıs Türkleri’nin doğal zenginliklerden, Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti’nin (KKTC) tasfiye edilmesi hallinde yararlanabileceklerini iddia etti.

Rum radyosunun haberine göre, Omiru, bugün düzenlenen bir anma törenindeki konuşmasında, petrol ve doğalgaz konusuna da değinerek, şunları savundu: “Kıbrıslı Türkler ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal vatandaşları olarak elbette Rumlarla aynı haklara sahiptirler. Ancak Türk ‘işgali’ devam ettikçe, ‘sahte devletin’ varlığında ısrar edildikçe Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın doğal zenginliklerden faydalanmaları veya ortak olmaları mümkün değildir”.

Omiru, Kıbrıs Türklerinin, denizdeki doğal zenginliklerden gelecekte elde edilecek menfaatten, KKTC’nin “tasfiye edilmesi halinde yararlanabilecekleri” iddiasında bulundu.

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, geçtiğimiz günlerde New York’da yaptığı açıklamada, “Kıbrıs sorunu çözülmese dahi Kıbrıslı Türklerin doğalgazdan yararlanacağını” söylemişti.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...