Rumlara 23 Nisan Çocuğu Benzetmesi

Pazar günü Kıbrıs Rum yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenmesiyle birlikte yaptığı açıklamalara, AB Başkanı Egemen Bağış ve KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün cevap verdi. Bugün yapılan açıklamalarda Hüseyin Özgürgün, Rumların dönem başkanlığının formaliteden ibaret olduğunu belirterek AB’nin bu hareketle ikinci tarihi hatayı yaptığını ifade etti. Hata üstüne hata yapan AB’nin Rumlara dönem başkanlığı vermesiyle Kıbrıs’taki sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale soktuklarını dile getirdi.

Türklerin önüne set çekmek amacıyla Rumlara dönem başkanlığı verildiğine söyleyen Özgürgün, “Türkiye eğer AB’ye alınırsa ikinci ve ya üçüncü büyük ülke sayılacağından bunu istemeyenlerin Türkiye’ye engel olmak istediklerini” ifade etti. Bu olayın formaliteden olduğunu da sözlerine ekledi.

AB Başkanı Egemen Bağış da, Güney Kıbrıs Yönetimi Lideri Hristofyas’ı sert bir dille eleştirdi. Hristofyas’ın “Başbakan Erdoğan’dan telefon bekliyorum” sözlerine karşılık olarak Bağış, “Hatları karıştırmasın. Onun muhatabı, muadili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’dur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı öyle sözde başkanlıklarla, yarım ada devletleriyle zaman harcayacak kadar zaman lüksüne sahip değildir. Sakın ellerindeki sineklikle aslan kovalamaya kalkmasınlar. Herkes kendi boyunun ölçüsü içerisinde atılması gereken adımları atsın” şeklinde konuştu.

Dönem başkanlığının alınmasıyla değişen bir şeyin olup olmadığı sorularını yanıtlayan Bağış, hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. “Nasıl biz 23 Nisan’da devlet büyüklerinin koltuklarına yavrularımızı oturtup, onların hevesini almasını sağlıyorsak, Avrupa Birliği de takvimsel bir sürecin gereği olarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne hayrına heves giderme imkanı tanıdı. Bu bizi etkilemez” diyerek sözlerini tamamladı.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Sabah)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...