Rus Metal Lideri’nden Yeni AB Vizyonu

0
127

Rusya’nın metal devi Mihail Prohorov kendi programının kabul edilmesi durumunda başbakan olabileceğini, Rusya’nın Avrupa Birliği ile birleşerek ruble yerine avro kullanması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın en büyük 3. zengini olarak gösterilen Prohorov, Haklı Dava Partisi ile yılsonundaki seçimlere ve başbakanlığa hazırlanıyor. Eğer programı halk tarafından kabul edilirse mevcut anayasaya göre başbakan olabileceğini belirten Prohorov, Devlet başkanı Medvedev’in çok büyük tepkileri de beraberinde aldığı modernizasyon çalışmalarını desteklediğini açıkladı.

Sponsorlu

Rusya ve Avrupa Birliği’nin geleceğinin ortaklıktan geçtiğine değinen Prohorov, “Ülkemizin önce Schengen alanına, ardından da avro bölgesine girmesi gerekiyor. Rusya’nın geniş coğrafyası ve doğal kaynakları Avrupa’nın ekonomik kapasitesi ile birleşmesi iki tarafın da avantajına olur. Eğer parti programımızı uygulama imkânı bulursak 7-10 yıl içinde Avrupa’nın en büyük ekonomisi haline gelebiliriz” vaadinde bulundu.

Prohorov 2008’de başlayan krizin devam ettiğini, ürettiğinden fazla tüketen toplumların gelecek nesillere borç bıraktığını söyledi. Dünya ekonomilerinin sert önlemler almadan kriz sürecinden çıkmasının mümkün olmadığına değinen Prohorov, Rusya’nın da petrole bağımlı ekonomisini eleştirdiğini belirtti.

 

(tuicakademi // cihan) Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here