Rusya Bakü’deki Radar Üssü İçin Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Geçtiğimiz ay gündeme gelen, Rusya’nın Azerbaycan’da bulunan Gebele radar üst konusunda hala uzlaşma sağlanamamış durumda.

Bakü’nün yıllık 7 milyon dolar olan kira bedelini 300 milyon dolar gibi uçuk bir rakama çıkarma talebine sıcak bakmayan Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan tarafının üssün kira sözleşmesinin uzatılmasıyla ilgili yapıcı yaklaşım sergilememesinden dolayı Rus ordusunun memnun olmadığını dile getirmişti.

Rusya’nın üste kalmaya devam edebilmesi için, anlaşma süresinin bitimine 6 ay kala anlaşmayı yenilemesi gerekmekteydi. Rusya müzakerelerde ilerleme kaydedilemediği takdirde Gebele radar üssünden ayrılmaya hazır olduğunu dile getiriyor.

Bu durumdan yarar sağlamayı amaçlayan Ermenistan, Moskova’nın Bakü ile radar üssü konusunda uzlaşamaması durumunda Erivan’ın buna ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Anlaşma süresinin dolması için vakit daralırken, Rusya ya da Azerbaycan’dan bir hareket gözlenmemektedir. Önümüzdeki süre zarfında hangi ülkenin nasıl bir adım atacağı, bu durumdan Ermenistan’ın ne kadar yarar sağlayacağı ya da Rusya’nın kaç milyon dolarlık zarara gireceği merak edilen konular arasında yer alıyor.

(Tuiçakademi, Zaman, Habertürkı, Cihan Haber Ajansı)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...