Rusya Bakü’deki Radar Üssü İçin Nasıl Bir Yol İzleyecek?

0
116

Geçtiğimiz ay gündeme gelen, Rusya’nın Azerbaycan’da bulunan Gebele radar üst konusunda hala uzlaşma sağlanamamış durumda.

Bakü’nün yıllık 7 milyon dolar olan kira bedelini 300 milyon dolar gibi uçuk bir rakama çıkarma talebine sıcak bakmayan Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan tarafının üssün kira sözleşmesinin uzatılmasıyla ilgili yapıcı yaklaşım sergilememesinden dolayı Rus ordusunun memnun olmadığını dile getirmişti.

Sponsorlu

Rusya’nın üste kalmaya devam edebilmesi için, anlaşma süresinin bitimine 6 ay kala anlaşmayı yenilemesi gerekmekteydi. Rusya müzakerelerde ilerleme kaydedilemediği takdirde Gebele radar üssünden ayrılmaya hazır olduğunu dile getiriyor.

Bu durumdan yarar sağlamayı amaçlayan Ermenistan, Moskova’nın Bakü ile radar üssü konusunda uzlaşamaması durumunda Erivan’ın buna ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Anlaşma süresinin dolması için vakit daralırken, Rusya ya da Azerbaycan’dan bir hareket gözlenmemektedir. Önümüzdeki süre zarfında hangi ülkenin nasıl bir adım atacağı, bu durumdan Ermenistan’ın ne kadar yarar sağlayacağı ya da Rusya’nın kaç milyon dolarlık zarara gireceği merak edilen konular arasında yer alıyor.

(Tuiçakademi, Zaman, Habertürkı, Cihan Haber Ajansı)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here