Rusya Başbakan Yardımcısı Mısır’da

0
123

 Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin’i Kahire’de ağırladı. Mısır’a gelen  Rusya Başbakan Yardımcısı Rogozin ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Sisi tarafından Kahire’de İttihadiyye Sarayı’nda karşılandı.

 Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi görüşmede Mısır-Rusya ilişkisi ve iki ülke arasındaki sivil ve askeri üretim alanında iş birliğinin artırılmasına ilişkin isteğini dile getirdi. Mısır’da Rus sanayi bölgesi kurulması gibi iki ülke arasında çeşitli ekonomik ve endüstri alanlarındaki ortaklığın pekiştirilmesi gerektiğini dile getiren Sisi, Mısır’ın Rusya için ve Afrika ülkeleri arasında önemli bir bağlantı noktası olduğunu vurguladı.

 Rogozin ise Rusya-Mısır ilişkilerinin tarihi bağlara sahip olduğuna değinerek, Devlet Başkanı Putin’in farklı alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba sarf ettiğini söyledi. Rogozin terörle mücadele konusunda Mısır’ın bölgede önemli bir rolü olduğunu vurguladı.

 Rogozin resmi temaslar sonrası  ülkesine dönerken Cumhurbaşkanı Sisi önceki gün ise Fransa Savunma Bakanını ağırlayıp askeri stratejik konular üzerine  görüşme gerçekleştirmişti.

Sponsorlu

Atakan Hamurcu – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.milligazete.com.tr/rusyadan_misira_ziyaret/455228
  • http://www.haberler.com/rusya-basbakan-yardimcisi-rogozin-misir-da-9321254-haberi/
  • http://aa.com.tr/tr/dunya/rusya-basbakan-yardimcisi-rogozin-misirda/762023

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here