Rusya İle Azerbaycan Arasında 5 Milyar Dolarlık Anlaşma

0
77

 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Davos toplantına katılmak için gittiği İsviçre’de Rus yetkililer ile görüşerek, Bakü’nün Rusya’dan yeni savunma sistemleri satın almak istediğini söyledi.

 Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bu yılki Davos toplantılarına katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, RIA Novosti ajansına açıklamalar yaptı. Kremlin ile silah alışverişi konusunda görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Aliyev, Rusya’nın askeri sanayisini çok gelişmiş bulduğunu ifade ederek: “Genel olarak çağdaş savunma sistemleri, yeni tasarımlar ilgimizi çekiyor. Helikopterler ve savunma sistemlerinin tümüyle ilgileniyoruz.” dedi.

 Azerbaycan ve Rusya’nın gelecekte silahlanma alanında yeni anlaşmalara imza atabileceğine dikkat çeken Aliyev, şöyle devam etti: “Geçmişi bilirsiniz, yaklaşık olarak beş milyar dolarlık imzalanmış anlaşmamız var, bunların çoğu hayata geçirildi.”

 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye ile Azerbaycan’ın sınır bölgesinde olan Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nin sosyal ve ekonomik gelişiminin hızlandırılması için de ek önlemler hakkında karar imzaladı.

Sponsorlu

 Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nin sosyal ve ekonomik gelişiminin hızlandırılması maksadıyla 2017 senesi için devlet bütçesinde öngörülen Cumhurbaşkanı yedek fonundan Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna 5 milyon  (yaklaşık 10 milyon TL) tahsis edilmiş.

Mehmet Ali Açıkgöz – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://tr.sputniknews.com/avrupa/201701191026843788-aliyev-azerbaycan-rusya-silah/
  • http://turkaznews.com/tr-TR/ilham-aliyev-nahcivan-ozerk-cumhuriyeti-icin-5-milyon-ayirdi.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here