Rusya ve Türkiye Arasında İsrail-Filistin Görüşmesi

Putin’in Ortadoğu Temsilcisi Mihail Bogdanov ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, İsrail- Filistin sorununu görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasında, Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ile Filistin-İsrail sorununu ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Konuşma sırasında, Filistin-İsrail sorunun genel kabul görmüş uluslararası yasal temellerin üzerindeki çözüm beklentilerine vurgu yapılarak Orta Doğu’daki durum ele alındı” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca görüşmenin Diriöz’ün girişimiyle yapıldığı ifade edildi.

ABD’nin pazartesi Tel Aviv’deki büyükelçiliğini oradan taşıyarak Kudüs’te törenle açması, Filistinlilerde yeni bir gösteri dalgası başlatmıştı. Gazze’de düzenlenen protestolar sırasında İsrail ordusu tarafından 60’tan fazla Filistinli öldürülmüş, 3 bine yakın kişi de yaralanmıştı.

Rusya, Kudüs’ün statüsü konusunda BM kararlarına bağlılığını koruyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Nisan 2017’de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Doğu Kudüs’ün statüsünün Filistin devletinin başkenti olarak ele alındığı BM’nin çözümün ilkeleriyle ilgili kararlarına bağlılığımızı teyit ediyoruz. Bununla birlikte, Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gördüğümüzü de belirtmeliyiz.”

Haziran 2017’de İsrail yönetimi, Rusya’ya büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını önermişti. Ancak Moskova, Filistin ve İsrail arasında ilişki tesis edilinceye kadar bu yönde adım atma niyetinde olmadığı yanıtını vermişti.

Demet DAMYAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...