Rusya ve Yunanistan Bölgelerarası İşbirliğini Güçlendirmek İstiyor

0
100

 Atina’daki Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya iki ülkeden katılan çok sayıda diplomat, işadamı, bilim insanı ve yerel yönetim temsilcileri, Rusya ve Yunanistan arasında ekonomi alanında azalan işbirliğini geliştirme mekanizmalarının varlığına dikkat çekti, bölgelerarası işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

 Yaptırımlardan önce Rusların masalarında daha çok Yunan menşeili ürünlerin bulunduğunu belirten Sankova, 2014’ten bu yana Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ve Moskova’nın karşı önlemleri sonucunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin hızlı bir şekilde düştüğünü aktardı.

 Sankova, “Birçok dostumuz, Yunanistan’ın da AB yaptırımlarına katıldığına içten üzüldü. Şu anki durumdan çıkış arayıp, ticari ilişkilerimizi geliştirmenin yollarını bulmalıyız” ifadelerini kullandı.

 Yunanistan’daki Rus işadamlarının aktif bir şekilde işbirliğine davet edilmesi çağrısında bulunan Sankova, “Büyükelçiliğimizin ticaret ve ekonomi departmanı ihracatçılara gerekli yardımları ve bilgileri sağlamaya hazır” diye konuştu.

Sponsorlu

 Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Aleksandr Kopnin, “Yurtdışındaki yurttaşlarımızla birlikte Rusça konuşan, ihracatı geliştirmeye yönelik çalışan işadamlarının arasında birlikler oluşturmaya çalışacağız” dedi.

 Rusya’nın ekonomisinde Batı’nın uyguladığı ambargo sonrasında değişiklikler olduğunu, önce Yunanistan’dan alınan ürünlerin yerine şimdi Rusya’nın güney bölgelerinde yetiştirilen ürünlerin kullanıldığın öne süren Hyonis, Rusya yönetiminin ambargoyu kullanarak, kendi ürünlerini oluşturduklarının altını çizdi.

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here