Salgının Kaynağı Belli Oldu

Avrupa’da haftalardır can alan Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) salgınının kaynağı büyük ölçüde belli oldu. Almanya’nın koch Ulusal Sağlık Enstitüsü başkanı Reinhard Burger, gelen son bilgilerin EHEC’in kaynağı olarak sebze filizlerini işaret ettiğini belirtti.

Burger, “Bozuk filizleri yiyen kişilerde kanlı ishal rahatsızlığı veya EHEC’in diğer semptomlarını gösterme ihtimalinin dokuz kat daha yüksek olduğunu” söyledi ve tehlikenin sona ermediğini belirtti.

Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Andreas Hensel de domates, salatalık ve marul tüketilmemesi uyarısının kaldırıldığını belirtti. Filizleri tüketmeme uyarısının sürdüğünü, çiğ filizlerin yenmemesi ve vatandaşların temizlik kurallarına uyması gerektiğini kaydeden Hensel, restoranlarda bulunan sebze filizlerinin de imha edilmesini istedi.

Ayrıca EHEC, E. Coli bakterisinin bu güne kadar tanımlanmamış yeni bir türü olarak adlandırılıyor. EHEC nedeniyle ölümler de devam ediyor.

Son olarak Almanya’da 57 yaşında bir kişi EHEC nedeniyle hayatını kaybetti. Böylelikle salgında ölenlerin sayısı 30’a çıktı. Ölümlerin 29’u Almanya, biri de İsviçre’de kayıtlara geçti. Bugüne kadar 3 binden fazla kişinin EHEC nedeniyle hastalandığı tahmin ediliyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...