Salih’in Yerine Abdal Rab Mansur

Röportajda Muhsin el Ahmer’e ülkesinin bir iç savaşın eşiğinde olduğuna dair yorumlar soruldu. Yemenli muhalif lider ABD ve diğer batılı ülkelerle böyle bir durumun engellenmesi konusunda temas halinde olduklarını belirtti. ABD, İngiltere ve Körfez İşbirliği Örgütü’nü garantör olarak gördüklerini belirten El Ahmer, gerektiğinde ABD’nin devam eden müzakerelere sürecine müdahil olmasını da istediklerini belirtti.

Yemen devleti, aylardır devam eden ayaklanmalardan sonra geleceğini arıyor. Geçtiğimiz ay isyancıların Başkanlık Sarayı’na yaptığı baskın sırasında yaralanan ve daha sonra tedavi için Suudi Arabistan’a giden Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in yerine bu görevi sürdüren yardımcısı Abdal Rab Mansur, yeni dönemde öne çıkan isim olarak görünüyor.

Yemen’in muhalif liderlerinden Genaral Muhsin el Ahmer de, Cumhurbaşkanı Salih’in yerine bu görevi sürdüren yardımcısının ülkedeki tüm tarafların desteğini aldığını söyledi. CNN televizyonuna röportaj veren isyancıların önde gelen isimlerinden General Ali Muhsin el Ahmer de bunun altına çizdi. Yapılan röportajda CNN muhabiri, Abdullah Salih’in, seçimlerin 6 ay sonra yapılacağı ve bu süre içinde yetkilerin kendisinde olduğu yönündeki sözleri hatırlatıldığında Ahmer, ülkedeki tüm tarafların yetkilerin devrinde işleyen takvim konusunda anlaştıklarını belirtti. General Ahmer’e göre, şu anda yetkilerin tamamını kullanmayan Mansur, yakın gelecekte tam yetkili Cumhurbaşkanı gibi davranacak.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...