Sancak’ta İlginç Protesto

Sancak Bölgesi’nin Novi Pazar kentinde maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle işçilerin grev başlattığı fabrikanın 2 eski çalışanı, ellerine çivi çakarak arkadaşlarına destek verdi.

Novi Pazar’da bulunan ve özelleştirme aşamasında olan Raşka ve Iskra metal fabrikalarının çalışanları, alamadıkları 20 aylık maaş ve ödenmeyen sosyal haklarını gerekçe göstererek bir süre önce grev başlattı.

Grevdeki arkadaşlarının sesini duyurmak isteyen fabrikanın eski çalışanlarından Boşnak Halko Druştinac ile Sırp Zoran Bulatoviç, ellerine çivi çaktı. Daha sonra hastaneye götürülen işçiler ellerine bandaj yaptırmalarına rağmen çivileri çıkarttırmadı. Eline çivi çakan eski işçilerden Zoran Bulatoviç’in, geçen yıl da grev sırasında bir parmağını kestiği öğrenildi. İşçiler, maaşları ve sosyal hakları ödenene kadar grevlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Grevdeki işçiler yaptıkları açıklamada, “Bizim sorunlarımızın muhatabı Sırp hükümetidir. Hükümetin toplam 31 milyon dinar (670 bin TL) borcu var. Yardım parası istemiyoruz, kazandığımız parayı istiyoruz” dediler. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Yetkilisi Rade Saviçeviç ise işçilerin eylemiyle ilgili yaptığı açıklamada, çalışanların aşırı eylemlere başvurmamalarını istedi.

(tuicakademi, bosnakdunyası)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...