Sancak’ta İlginç Protesto

0
244

Sancak Bölgesi’nin Novi Pazar kentinde maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle işçilerin grev başlattığı fabrikanın 2 eski çalışanı, ellerine çivi çakarak arkadaşlarına destek verdi.

Novi Pazar’da bulunan ve özelleştirme aşamasında olan Raşka ve Iskra metal fabrikalarının çalışanları, alamadıkları 20 aylık maaş ve ödenmeyen sosyal haklarını gerekçe göstererek bir süre önce grev başlattı.

Grevdeki arkadaşlarının sesini duyurmak isteyen fabrikanın eski çalışanlarından Boşnak Halko Druştinac ile Sırp Zoran Bulatoviç, ellerine çivi çaktı. Daha sonra hastaneye götürülen işçiler ellerine bandaj yaptırmalarına rağmen çivileri çıkarttırmadı. Eline çivi çakan eski işçilerden Zoran Bulatoviç’in, geçen yıl da grev sırasında bir parmağını kestiği öğrenildi. İşçiler, maaşları ve sosyal hakları ödenene kadar grevlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Sponsorlu

Grevdeki işçiler yaptıkları açıklamada, “Bizim sorunlarımızın muhatabı Sırp hükümetidir. Hükümetin toplam 31 milyon dinar (670 bin TL) borcu var. Yardım parası istemiyoruz, kazandığımız parayı istiyoruz” dediler. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Yetkilisi Rade Saviçeviç ise işçilerin eylemiyle ilgili yaptığı açıklamada, çalışanların aşırı eylemlere başvurmamalarını istedi.

(tuicakademi, bosnakdunyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here