S&P Türkiye’nin Notunu Artırdı

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Türkiye’nin notunu iki kademe birden artırarak yatırım yapılabilir düzeye çıkardı.

S&P, Türkiye’nin notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltti. Görünüm ise pozitif olarak belirlendi. S&P Türkiye’nin yabancı para cinsinden notları BB/B olarak onaylandı. S&P’den yapılan açıklamada, Türk finans sistemindeki iyileşmenin devam ettiğine vurgu yapıldı. Bununla birlikte, Türkiye’nin not artırımında, Türkiye’nin mali sektöründeki toparlanma ve derinlik kazanan yerel piyasaların etkili olduğu ifade edildi.

Kuruluş, ülkenin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notları arasındaki farkın, Standard and Poor’s’un merkezi hükümet kredi kriterlerini Haziran ayında revize etmesinden kaynaklandığı vurguladı. Bu kriterler, merkez bankalarının bağımsız para politikaları uygulamasını, dalgalı döviz kuru rejimini ve yerel borçlanma piyasalarının derinliğini yansıtıyor.             

S&P, bu yıl merkezi hükümetin faiz dışı fazlasının GSYH’nin yüzde 1’ini hafif aşacağı tahmininde bulunarak, ülkenin cari işlemler açığının ise bu yıl GSYH’nin yüzde 10’u seviyesinde olmasının beklendiğini kaydetti.

Yeni Not Artırımı Üç Şarta Bağlı  

Kuruluş ayrıca, ülkenin yerel ve döviz cinsi kredi notlarının görünümünün “pozitif” olarak belirlenmesinin, notların önümüzdeki dönemde daha da artacağına işaret ettiğine dikkati çekti.

Ülkenin kredi notlarının gelecekte artırılmasının, ekonominin beklendiği gibi soğumasına, cari işlemler açığının azaltılmasına ve yurtiçi kredi büyümesinin mali hesaplar ya da finansal sektör istikrarını etkileyebilecek kötü bir etki yaratmadan yavaşlayabilmesine bağlı olduğu vurgulandı.   

S&P Ağustos ayında ABD’nin notunu ülke tarihinde ilk kez kırarak, eleştiri oklarını üzerine çekmişti. Kurum aynı zamanda bugün hükümetin borç yükünü azaltma konusunda güven vermediğini öne sürerek, İtalya’nın notunu indirdi.

 

(tuicakademi-finanshaber-hürriyet)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...