Sarajevo’da Batı Balkan Ülkeleri Başbakanları Zirvesi Gerçekleşti.

0
70

 Berlin süreci kapsamında Temmuz ayında 4.sünün yapılması öngörülen Zirve hazırlıklarını görüşmek amacıyla Sarajevo’da bir araya gelen Batı Balkan beş ülkesi başbakanlarının bulunduğu üç saat süren toplantı yapıldı. Zirveye Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek ve Makedonya başbakanları yanısıra Sarayova Zirvesine  AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ve İtalya Dışişleri Bakanı katıldı.

 Sarajevo Zirvesi, bugünlerde katılımcı ülkeler arasında olduğu gibi devletler arasında da tansiyonların arttığı bir dönemde gerçekleşmesine rağmen sorunsuz tamamlandı.

 Ülke Başbakanları, AB’ne katılıma doğru yolda bağlayan ortak projeleri görüşmek için Sarajevo’da bir araya geldiler. Bu projeler ise ulaşım, enerji altyapısını ve eğitim kalitesinin artmasını kapsamaktadır.

 Bu toplantıya ev sahipliği yapan Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Bşk. Denis Zvizdiç, yaptığı açılış konuşmasında, bu sahalarda istikrar, barış ve güvenliğin Batı Balkan ülkelerinin ekonomik kalkınma, sosyal ve siyasi durumu için kilitsel önem taşıdığını ve  ülkeler Başbakan’larının Avrupa yolundaki ülkeler için sorumluluk taşıması gerektiğini söyledi ve neler yapabileceklerini konuştular.

Sponsorlu

 Kosova, Brüksel’de varılan bölge işbirliği anlaşması esasınca bu zirvede “Kosovo” dipnotuyla temsil edildi.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here